Nasıl Yapılır

Ev Yapımı Sporcu İçeceği Nasıl Hazırlanır?

Editör by Editörmatik

Doğru bilinen en büyük hatalardan birisi de antrenmandan önce enerji içeceği içmektir. Kendinizi yorgun hissediyor olabilirsiniz. Ancak enerji içeceklerini antrenman öncesi almak yarardan çok zarar getirebilir. Enerji içeceklerinin vücuda canlılık vermesinin asıl sebebi içeriğinde bulunan yoğun kafein miktarıdır. Sizler bu kafeini aslında bir fincan türk kahvesi içerek bile alabilirsiniz. Bu doz size yetecektir. Çünkü yüksek dozajlarda alınan kafein kan basıncını yükseltecektir. Antrenman esnasında da kan basıncınızda artış olacağından dolayı kalp krizi yaşanma ihtimali yükselecektir. Bu durumdan korunmak için enerji veren içecek karışımları antrenmandan sonra tüketilmelidir. İşte o zaman çabuk toparlanmanıza yardımcı olabilirler.

Antrenman yaparken en iyisi ise sporcu içecekleri tüketmektir. Piyasada satışta olan içecekleri kullanabileceğiniz gibi dilerseniz basit bir şekilde evde kendinizde bu içeceklerden hazırlayabilirsiniz. Peki, enerji içecekleri nasıl yapılır? O zaman size birkaç tane enerji veren ev yapımı sporcu içeceği tarifi verelim:

Tarif 1

1 adet sade maden suyu,

2 adet orta boyda limon,

1 tatlı kaşığı süzme bal,

500 ml. Su

Tüm malzemeler bir şişeye alınarak karıştırılır ve iyice gazının kaçması amacıyla çalkalanır. Antrenmandan 5 dk. Önce içmeye başlanır. Uzun süreli antrenmanlar için 1 lt. hazırlanması daha iyidir.

Tarif 2

1 adet sade Maden suyu

500 ml. Yağsız süt

1 adet Muz

2 çay kaşığı Bal

1 çay kaşığı Tarçın

1 adet Elma

Muz, elma ve süt blenderda iyi ezilir ve bir kaseye alınır. Üzerine bal, tarçın ve maden suyu eklenip iyice çırpılır. Günde 1 bardak tüketilmesi ile enerji depolanır.

Tarif 3

1 adet büyük boy Pancar

Yarım Limon

2 adet Havuç

1 adet Elma

1 yemek kaşığı Yoğurt

Yarım çubuk Zencefil

Havuç, pancar ve elma doğranır. Limonun kabuğu soyularak zencefil de eklenir ve sonra tüm malzemeler robotta hepsi çırpılır. Günde en fazla 1 bardak tüketilerek enerji bombası gibi dolaşılır.

Tarif 4

1 diş Sarımsak

4 adet Domates

Yarım Yeşil biber

Yarım Salatalık

Bal

Limon suyu

Bal ve limon hariç tüm malzemeler robottan geçirilir. Sonrasında bal ile limon suyu da eklenir. İçildikten yarım saat sonra enerjinizi arttırır ve sizi canlandırır. Bu sebeple yorgun hissedildiğinde tüketilmesinde fayda vardır.

Enerji İçeceğinin Faydaları

Enerji içeceği tüketmek gün içinde zinde ve canlı kalmanızı sağlar. Bundan dolayı kendinizi yorgun, bitkin ve halsiz hisseder hissetmez bu içeceklerden anında tüketin ve enerjinizde artım sağlayın.

Maliyeti düşüktür. Evdeki malzemelerle hazırlanabilir. Bu sayede vücudunuzun ihtiyaç duyduğu vitaminleri ve mineralleri karşılamanıza yardımcı olur.

Ev yapımı enerji içeceği hazırlama ve tüketme konusundaki elimizde bulunan tüm bilgileri sizlerle paylaştık. Artık yorgunluktan kurtulmak ve enerjinizi korumak için bilgilerimizden faydalanabilirsiniz.

Yorum Yap