Nasıl Yapılır

Ev Yapımı Gebelik Testi

Editör by Editörmatik

Çocuk sahibi olmak çoğu kadının hayalidir, her biri er ya da geç biyolojik saati yaklaştığı zaman bir çocuk sahibi olma arzusuyla yanıp tutuşur. Birçoğu bu hayalini gerçekleştirmeye karar kıldığı zaman ise bu mutlu haberi almak ve etrafındakilerle paylaşmak için gün sayar. Genellikle istenilen bu mutlu sona ulaşılsa da, bazen yapılan testler normal bir adet gecikmesinin olduğunu, gebeliğin henüz gerçekleşmediğini gösterir. Sık sık adet gecikmesi yaşayan kadınlar için ise bu durum, neredeyse her ay gebelik testi yapılması için bütçesinden bir miktar ayırmak zorunda kalması anlamına gelir. Gebelik testini almaya ya da bir hastaneye gidip yaptırmaya üşenen kadınlar için ise kan testi yaptırmak ya da eczanelerde satılan kullan-at gebelik testleri haricinde, herkesin mutfağında bulunan malzemelerle, maliyeti çok daha az, hatta neredeyse hiç maliyeti olmayan evde yapılabilen gebelik testleri de mevcut. Birçoğunuz bunu duyduğunuza şaşıracaksınız ama az sonra nasıl yapıldığını anlatacağımız bu testler, çok sayıda kadın tarafından denendi ve doğru sonuç verdiği görüldü.

Limon ile Gebelik Testi

Günümüzde modern tıbbın verdiği sonuçlarla kıyaslanması pek mümkün olmasa da, hala evde kocakarı yöntemi diye tabir edebileceğimiz ve gebe olup olmadığınızı öğrenebileceğiniz yöntemlerin en başında limon testi gelmekte. Evet, herkesin buzdolabında yeri olan limonun bilmediğiniz bir faydası da gebe olup olmadığınızı öğrenmenize yardımcı olması. Bu testi yapabilmek için ihtiyacınız olan tek şey sadece bir limon ve idrarınız. İdrarınızı şeffaf ve plastik bir bardağa yaptıktan sonra içine küçük bir limonun suyunu sıkmanız yeterli olacak, eğer limon suyunun tortuları idrarınızın üzerinde yüzüyorsa, üzgünüz, yanlış alarm. Ancak limon tortusu yüzeyde durmuyor ve dibe çöküyorsa, tebrikler, gebesiniz!

Karbonat ile Gebelik Testi

Evde yapabileceğiniz bir diğer “ilkel”gebelik testi ise karbonat testi.  Yine aynı şekilde idrarınızı şeffaf ve plastik bir bardağa yapıyorsunuz, üzerine aşağı yukarı bir çay kaşığı kadar karbonatı yavaşça döküyorsunuz ve idrarınızı izlemeye koyuluyorsunuz. Eğer karbonat idrarınızın üzerinde kabarmıyor ve dosdoğru dibe çöküyorsa, üzgünüz,  bir ay daha beklemek zorunda kalacaksınız demektir. Ancak karbonat idrarın üstünde köpürüyor hatta dışarı taşmaya bile başlıyorsa, koşun kocanıza, annenize bu mutlu haberi verin hemen.

Her ne kadar bu mutlu haberi almak isteseniz de şunu aklınızdan çıkarmamanızda fayda var; dış gebelik ihtimali veya regl döneminin yaklaşmasından dolayı vücuttaki hormonal değişim yüzünden bahsettiğimiz yöntemlerle yaptığınız gebelik testlerinin yüzde yüz doğru sonuç vermeme ihtimali her zaman mevcut. Eğer hamile olduğunuzu düşünüyorsanız, hemen koşun bir doktora görünün, kan testinizi yaptırın ve gebeliğin tadını çıkarmaya başlayın. Eskiler bu yöntemleri zamanında çok fazla kullanmış olsa da, şu anda modern tıbbın nimetlerinden faydalanmamız lazım, sizce de öyle değil mi?

Yorum Yap