Teknoloji

Esneyebilir Ekranların Özellikleri Nelerdir?

Esneyebilir Ekranların Özellikleri Nelerdir?
Editör by Behlül Güngör

Teknoloji günden güne resmen çağ atlamakta. Sürekli küçülen ama performansı artan işlemciler, yüksek grafikli işlemleri çok rahat yapabilen ekran kartları ve bu kartların oluşturdukları görüntüleri ekrana olağanüstü çözünürlüklerde sunan ekranlar. Şimdi bir de yeni bir şey çıkmış, adı esneyebilir ekran. Ekran bildiğin esniyor! Evet, evet, baya eline alıp bükebiliyor, farklı şekillere sokabiliyorsun. Ve o esnemelere rağmen görüntü de bir bozulma ve ya ekranda herhangi bir fiziksel sıkıntı da olmuyor. Peki, ama tam olarak nedir bu ekran ve kimin fikridir gel ona bakalım.

Rekabetin Sonucu!

esnek-ekran-cep-telefonlari.jpg

Rekabet her zaman iyi bir şey olmuştur. Rekabet ortamı olan yerde her zaman bir gelişim ve iyileştirme söz konusudur. Tıpkı esnek ekran konusunda da olduğu gibi. LG ve Samsung, 2013 yılında esnek ekran teknolojisini kullanan Galaxay Round adında bir modelini çıkarttı. Bu modelin ekranı, bu gün gördüğümüz 2,5D ya da 3D telefon ekranları gibi hafiften kıvrımlı ya da Galaxy Edge modelleri gibi köşelerinden eğilmiş değil. Bildiğin ekranı kavisli bir telefon bu. Samsung’un bu adımından sonra ise LG de bu konuyla ilgilenmiş olacak ki, kavisli ekran çalışmalarını başlatmış.

esnek-ekran-katlanabilir-ozellikli-cep-telefonlari.jpg

Fakat LG tek bir telefon çıkarıp, işi bitirmenin peşinde değil, LG’nin amacı endüstriyel olarak katlanabilir / esnek ekran teknolojisini üretmek. Sonra da ürettiği bu ekranları isteyen firmalara satmak. LG görüntü teknolojileri başkanı olan Sang Deog Yeo ise bu konuyla ilgili olarak bu teknolojinin yeni bir çağ başlatacağını söylüyor. Peki, ama tam olarak nedir bu katlanabilir ekran?

Teknik Özellikler

katlanabilir-cep-telefonlari-esnek-ekranli-cep-telefonlari.jpg

Evet, rekabet sonucu ortaya çıkmış olan bir ürün daha doğrusu bir teknoloji var karşımızda. Ne zaman gelir, ne kadar süre de kullanılır orası bilinmez, hatta bir çağ atlatıp atlatmayacağı bile tartışılır. Ama yenilik her zaman iyidir. LG’nin katlanabilir ekran teknolojisi ise, Samsung’dan farklı AMOLED ekran yerine OLED ekran kullanacak. Esneyebilir OLED ekranlar, plastikten üretilmekte. Bunun bir aşaması ise tahmin edebileceğin gibi üretimin ucuz olması. Aynı zamanda işleri de kolaylaştırıyor. Peki, ama bu ekranlar büküldükleri halde nasıl kırılmıyorlar? Bunun sebebi, ekranlarda kullanılan koruyucu tabakalar. Bu tabakalar ekranları kırılmaktan korumakta. LG’nin dediğine göre ise bu ekranlar şu ana kadar mobil cihaz dünyasının gördüğü en hafif ve ince ekranlar. Bu ekranların incelikleri 0,0254 cm ve ağırlıkları ise sadece ve sadece 6 gram! LG’nin yaptığı başka bir açıklamaya göre ise, bu ekranlar yaklaşık olarak 700 mm yarıçaplı bir eğime yani ovalliğe sahip olacak. Esnek ekranların, hoş görüntülerinden başka en büyük artısı ise, ekran kırılma muhabbetinin artık tamamen ortadan kalkması. Düşünsene, eğilip büküldüğünde kırılmayan bir ekran, yere düştüğünde hiç kırılmaz. Bu sayede hem ekran masrafından kurtuluyoruz, hem de telefonlar artık cebe yerleşir bir hal alıyor.

Yorum Yap