İnceleme

Ergenlik Dönemi İletişim

Ergenlik Dönemi İletişim
Editör by Behlül Güngör

Ergenler İle İletişim Nasıl Olmalı

ergenlik-donemi-aile-ici-iletisim.jpg

Ergenlik dönemi, kişinin en çok baştan aşağı değiştiği ve bu dönemlerinde en çok ailesinin yanında aile desteği önemlidir. Ergenlik döneminde kişide en çok asabilik yaşanılacağı için insanların kişiye karşı zorbalığı ya da sinirli tavrı olmadan iletişim sağlamaları bireyler için ve ergenlik dönemi stresi olan insan için doğru olanı yapmak 2 kişinin de yararına olacaktır. Fiziksel , cinsel ve duygusal yönden bir çok farklı şeyin bir arada değişmesi insan için en büyük bir stres kaynağıdır. Bu evre bir çok yetişkin insanın da nasıl davranacağı hakkında bilgi sahibi olamadığı bir dönemdir. Ergenin, bu dönemlerde kendisine bir bireyin rehberlik edecek destekleri kazanması aynı zamanda sosyal açıdan sorumlulukları algılaması bilmesi konusunda yardıma gereksinimleri olacaktır. Aile içerisinde yaşadıklarının olgunlaşmakta olan ergenin, kişilik yapısını belirleyebilmesin de çok büyük rolü vardır.

Ergenlik dönemi aile içi, Ergenlik döneminde anne ve babaya tepkiler artmakla birlikte , otorite desteğine de ihtiyaç duyacaklardır. Bu durum karşıtlık nedeni ile ergende duygusallığı2da beraberinde getirebilir ve bu ergen de gerginleşmesine de yol açabilir. Bir ergene karşı yetişkinin baskı ve tepkilere dayalı davranışları, disiplin anlayışı, bu evrede çatışma ve ciddi anlamda olumsuz bir dönem ile ergeni zor duruma sokabilir. Bu dönemde ergene özellikle her şeyde adım adım üzerine gidilmeden anlayış ile yaklaşma ve duygularını açığa getirebilme yetkisi, yetişkinde bitmektedir.

Sağlıklı Bir İletişim Ergenlerle Gerçekleşsin

ergenlik-donemi-ergenlik-donemi-iletisim.jpg

 

Yetişkin bireyler ergenlere onların dönemlerinde oldukça iyimser ve kötü davranışları sergilemeden iletişim sağlamak istiyorlarsa, en sağlıklısı ne ergenleri çok sıkmak ne de o dönemde çok serbest bırakmak. Mutlaka ergenin bir yetişkin ile sohbete girebilmesi ve sağlam bir iletişim bulabilmesi onu bu dönemden en iyi şekilde ayırıcı olacaktır. Maalesef ki bu dönemlerde bazı aileler de sabırlı davranmıyor ve çocuklarının dönem sonrası aldığı kararlar aile dışı sayılabiliyor. Empati bu devrede en güzel iletişim olacaktır ancak ergen bu durumda alçak kalacaktır, yetişkin birey ise bu durumda en yüksek basamakla kolay yolu bulmuş olacaktır. Ergenlik dönemi ciddiyetine hakim olan yetişkin bireyler, ergenleri sık boğaz etmeyecek bireylerdir. Elbet her anne baba adayı çocuklarının adımlarını takibe alarak bilmek ister ancak, ergenlik dönemi onlar için nasıl nasıl bir hassas dönemde yetişkin içinde öyle olmalıdır.

Ergenlik Dönemine Ait Bazı Makaleler

ergenlik-donemi-iletisim-yollari.jpg

Ergenlik hızlı gelişme ve büyüme dönemi olduğu için kız ve erkek cinsel özelliklerinin belirlediği ilk gençlik dönemi olarak bilinmelidir. Genelde ergenlik dönemi kızlar da 11 ve 12 yaşları arasında başlarken, erkeklerde bu belirtili bir yaşta değildir. Erginlik sonrası bitimler ise her toplum ve alanlarda farklı olmaktadır. İnsanların içinde fırtınaların koptuğu , psikolojik, fiziksel ve sosyal değişimlerin aynı anda yaşandığı ve gelecek hayatta belirleyici bir dönemdir.

Yorum Yap