Sağlık

Epilepsi Tedavi Edilebilen Bir Hastalık

Editör by Editörmatik

 

Epilepsi, halk arasında bilinen şekliyle ‘sara’, merkezi sinir sistemiyle ilgili nörolojik bir rahatsızlık. Ancak, epilepsi hastalığının varlığından söz etmek için kişinin nöbet geçirmiş olması yeterli değil. Bu nöbetlerin belirli aralıklarla sık bir şekilde devam etmesi gerekir.

Epilepsiye Neden Olan Faktörler Nelerdir?

Epilepsiye genel olarak doğuştan gelen faktörlerin neden olduğu bilinir. Bebeğin doğum esnasında yaşadığı travmalar veya erken doğum durumu gibi. Ancak bunların dışında da nedenler vardır. Akraba evlilikleri, bebekte doğuştan var olan hastalıklar, ilerleyen yaşlarda görülen beyin felci, beyin tümörü gibi etmenler de epilepsiye neden olabilir. Bunun tespitinde de epilepsi olan bireyin bu hastalığın arka planında olan ve kendisinin epilepsi olmasına neden olan faktörü tespiti oldukça önemlidir. Kişinin epilepsi olmasına neden bulunmayabilir.

Epilepside Tedavi Yöntemi

Epilepsinin, doğru ve erken teşhisle tedavi edilmesi mümkün. Eğer epilepsi hastasıysan, “nasılsa ömür boyu bu hastalığı yaşayacağım, o yüzden tedavi olmama gerek yok” diye düşünmeyin.  Öncelikle bir uzmana görünüp, epilepsinin nedenini araştırın. Eğer nedeni tespit edildiyse hem o hastalığın tedavisi için gerekli olan ilacı hem de epilepsi için kullanman gereken ilacı ara vermeden doktorun gerekli dediği süreye kadar kullanın. Bu noktada ilacı kullanmaya nöbetler kesilse bile devam etmelisin.

Epilepsi Tedavisinde Püf Nokta: İlacı Bırakmamak

Epilepsi tedavisinde başarılı olmanın püf noktası ilaca devam etmen olduğu için, ilacı bıraktığın anda hastalık nüksedebilir. Bu yüzden böyle durumlarda doktorla işbirliği içerisinde olmalısın. İlacı kullanmaya devam etmek istemediğini söylemelisin mesela. Bu durumda doktorun hastalığın seyrini değerlendirerek, ilacın etki edip etmediğini tespit edebilir. Eğer ilaç iyileşmende etkili olmadıysa ilacı değiştirebilir veya iyileşiyorsan ilaca ne kadar süre daha devam etmen konusunda yol gösterebilir.

Epilepsi tedavisinde bir başka dikkat etmen gereken nokta ise uzun süre ayakta kalmaktan ve aç durmaktan kaçınmak olacak. Ayrıca alkollü içeceklerden sakınman ve uzun süre güneş altında kalmaktan uzak durman da tedavin için önemli.

Yorum Yap