Nedir

Empati Nedir?

Editör by Behlül Güngör

Empati, Türk Dil Kurumu’nun açıklamasına göre duygudaşlık anlamına gelir. Daha açıklayıcı olursak kendini başkasının yerine koymak. Halk arasındaki anlamı ise “Senin anan, bacın yok mu lan?” diye yorumlayabiliriz. Sonuçta Türk‘üz.

Empati hayata geldiğimiz andan itibaren bizimle beraberdir. Bizim aklımızın ermediği dönemlerde annelerimiz bizim yerimize empati yapmışlardır. Bunu da ölene kadar sürdürmeyi kendilerine görev bilmişlerdir. Sıralayacak olursak:

  • Mualla’nın kızı yürümeye başladı. Bizim oğlan da tık yok.
  • Ay kız Ayşe senin oğlan ne zaman konuşmaya başladı. Bizimki hala anne, baba diyor.
  • Seni doğurcağıma taş doğursaydım. Hadime’nin oğlu Gökhan kadar olamadın.

Bazen karşındaki ile aynı duyguları paylaşamazsın.

Sürekli bir kıyaslama içerisinde anlatmış bulunduk ama kusura bakmayın. Aslında olayın aslı şu şekilde, önce bir duygunuz olacak, sonra da bir yolunuz. Karşılıklı olarak aynı hissiyatı taşıyınca Sempatik oluyorsunuz. Pardon o başka bir konu ona da değineceğiz. Empatiyi şairene bir şekilde anlatmak istesem de çok başarılı olamadık. Haklısınız.

Empati Kurmak İyi Bir Şey mi?

Empati kurmak kişinin kendi gelişiminde yürüdüğü yolda fazlasıyla aydınlanmasına yarar sağladığı gibi fazlasıyla zarar da verebilir. O çok ince bir çizgidir. Yani siz olaylara duygusal yaklaşıp hatayı kendinizde arayarak yola çıkarsanız daha çok kafanızı taşlara vurursunuz. Fakat karşınızdaki gibi düşünerek onun yaklaşımını tepetaklak edecek bir kabiliyette bulunursanız, bu sizi lehinize olacaktır.

Bazen empati kurmak için geç olabilir.

Günümüz dünyasında çünkü artık kimse kimseye acımıyor. İnsanlar empati kurmak yerine daha çok Seküler bir yaklaşım içinde olmayı tercih ediyor. Saygı duyuyoruz. İsteyen şu şekil giyinebilir, şu şekil konuşabilir, şu şekil yürüyebilir. Kimsenin özgürlükleriyle işimiz yok. Ben benim sen sensin. Olay tamamen bu.

24 Yorumlar

Yorum Yap