Nasıl Yapılır

Emekli Maaşı Nasıl Ve Nereden Hesaplanır?

Editör by Editörmatik

Emeklilik hepinizin arzu ile beklediği bir durumdur ve bunu öğrenmek için güç yollara bile başvurduğunuz zamanlar olmuştur. Artık ne zaman emekli olabileceğin ya da emeklilikte sunulan  tüm hizmetleri “Emekli maaşı sorgulama işlemleri” adı altında öğrenebileceksiniz. Bunun için “Ne zaman emekli olabilirim.” Uygulamasını kullanarak ulaşabilmek istediğin tüm bilginlere dair her şeyi öğrenebilirsin. Bunu yanı sıra 20117 yılı için emekli maaşı hesaplaması da SGK ve E-devlet sistemlerinde tüm vatandaşlar için kullanıma açılmıştır. Emekli maaşı sorgulayacak kişi ya da kişiler emeklilik sonrasında kendileri için planlanan emeklilik maaşının da ne kadar olduğunu rahatlıkla öğrenebilecekler.

Ne Kadar Emekli Maaşı Alacağım?

SSK’nın sizler için açmış olduğu ”SSK maaş sorgulama” sayesinde emekli maaşınızı kolay bir şekilde hesaplayabileceksiniz. İnternet üzerinden yapılacak işlemler tamamen ücretsiz olduğu için, ücret ödemenize bile gerek kalmayacak. İstediğiniz zaman da SSK maaş sorgulama hizmetlerinden yararlanabilirsiniz. Maaş sorgulaması yaparken, uygulama formuyla ilgili gerekli bilgilerin doldurulması yeterli olacaktır. Bu bilgilerin girmeniz durumunda sistem sizlerin ne kadar emekli maaşı alacağını hesaplayarak, maaş bilgilerinizi ekrana çıkaracaktır. Ancak SSK maaş hesaplama ve sorgulama işlemlerinin belli bir kuralları vardır ve bu kuralların çizgisi dışına da çıkmamanız gerekir. Bu kurallar işe başlangıç tarihi, iş gücü kaybı ve malullük gibi bilgilerin detaylı ve net bir şekilde vermeniz gerekiyor. Bunun dışında çıraklık ile staj okulunda yapılan sigortaların bildirilmesi gerekiyor. Zaten staj ya da çıraklık okulunda yapılan sigortaların geçerli olup olmadığı da belli değildir.

SSK  Ne Zaman Emekli Olurum?

SSK emekli maaşı hesaplama isteyenler SGK’nın online sitesi üzerinde bulunan uygulamalarla rahatlıkla yapabilecekler.4A olan ve SSK kurumuna bağlı olarak çalışanınız http://uyg.sgk.gov.tr sayfasına giriş yaparak “4A Ne zaman emekli olurum” uygulamasına giriş yaptıktan sonra, doğum tarihinizi, işe giriş tarihinizi ve pirim günlerini sistemde yer alan bölümlere yazarak hesaplatabileceksiniz.

Bağkur 4B  Ne Zaman Emekli Olurum?

Bağkur 4B’liler de aynı şekilde http:// uyg.sgk.gov.tr adresine giriş yaptıktan sonra “Bağkur4B Ne zaman emekli olurum.” Sekmesine giriş yaparak emeklilik türünüzü, doğum tarihinizi cinsiyetinizi, maluliyet seviyenizi, bakmakla yükümlü olduğunuz çocuğunuzu ve gibi sistemde yer alan bölümleri doldurarak  “Tamam” seçeneğini tıklamanız durumda emekliliğinizle ilgili olan her şey karşınıza çıkacaktır.

Yorum Yap