Nedir

Elektronik Sigara Nedir? Kullanımı Doğru Mudur?

Editör by Editörmatik

Elektronik sigara, Sigaranın kalın, keskin dumanını üretmek için tütün yapraklarını yakmak yerine, buhar üretmek üzere ısıtılan saf farmasötik dereceli nikotin kullanılarak yapılır.  Elektronik sigara, sigaranın yol açtığı zararı azaltmak için tasarlanmıştır.  Ön araştırmalar son derece umut vericidir. Ancak e-sigarada hala çözülemeyen bazı küçük riskler olmasına rağmen, yine de normal sigaraya göre çok daha güvenlidir. Elektronik sigaralar, sigara gibi görünmek üzere tasarlanmışlardır.

Mevcut modellerin çoğu otomatiktir. Kullanıcı emdiği için, bir sensör ağızlıkta tutulan sıvı solüsyonu buharlaştıran bir ısıtma elemanı harekete geçirir. Kullanıcı aromalı sıvı çözeltide nikotinin olup olmamasını seçebilir. Eski modellerde (manuel modellerde), ısıtma elemanını açıp kapatan küçük bir düğme bulunur. Kullanıcı tarafından soluklandığında cihazın etkinleştirilip etkinleştirilmediğini gösteren bir LED vardır.

E-sigaranın Çeşitli Bileşenleri Vardır

Çoğu elektronik sigara cihazında bir ağızlık, bir ısıtma elemanı, bir pil (şarj edilebilir) ve bazı elektronik ciruict’lar bulunur. Bu tüpün sonuna sabitlenir. Ağızlık içerisindeki daha küçük bir plastik kap, sıvı çözeltide boğulmuş emici bir madde tutar. Çözüm farklı seviyelerde nikotin taşıyabilir. Üreticiler kartuş olarak ağızlığı belirtmektedir. Bu, gerektiği zaman yeniden doldurulabilir veya önceden doldurulmuş olan başka biri ile değiştirilebilir. Kullanıcı, kartuşu kullanmak yerine damla ipuçlarını da kullanabilir emici materyal çıkarılır ve sıvı damlaları atomizer köprüsüne doğrudan yerleştirilir. Atomizer, sıvıyı ısıtan, buharlaşarak daha sonra solunması için ısıtıcı bir elementtir. Bir atomizer periyodik olarak değiştirilmelidir, genellikle yaklaşık 3-6 ayda bir değiştirilmelidir.

Elektronik Sigaralar Güvenilir Mi?

Sigara içenlere alışkanlıklarını azaltmalarına yardımcı olmak için, üretilen elektronik sigara, popülaritede dramatik bir artışa rağmen, görüşler sağlık üzerindeki uzun vadeli etkilerine ayrılmış durumda. Elektronik sigaralarda yer alan kimyasal maddeler açısından, mevcut ve uzun vadeli etkileri hakkında çok şey bilinmiyor. Üreticiler cihazlarının güvenli olduğunu iddia ederken, çeşitli çalışmalar bu varsayımı sorguladı.

Geçtiğimiz yıl araştırmacılar iki popüler sigara türünün örneklerini analiz etti. Araştırmalar sonucunda elektronik sigarada, Kanserojene neden olduğu bilinen maddeler içeren zehirli kimyasallar tespit edildi. Bu kimyasallara örnek olarak formaldehit ve asetaldehit verilebilir.

Güney Kaliforniya Üniversitesi’nden araştırmacılar tarafından yapılan bir araştırmada, popüler bir sigara e-tütünün ürettiği buharın, geleneksel sigara dumanlarından çok daha fazla toksik düzeydeki metaller bulunduğu tespit edildi.

Yorum Yap