Nasıl Yapılır

Ehliyet Yenileme İşlemi Nasıl Yapılır?

Editör by Editörmatik

Ehliyetlerin değişmesi ve yeni ehliyet sisteminin resmi gazetede yayınlanmasından sonra herkes ehliyet yenileme işlemini nasıl yapacağını merak etmeye başladı. Ehliyetler in yeni tip yapılması için yapılacak ehliyet yenileme işlemine ise 2020 yılının sonuna kadar mühlet verildi. Bu süre sonunda ülkedeki bütün ehliyetlerin yeni tip çipli ehliyet olması gerekiyor.

Gelen yeni düzenleme ile Engelli Sınıfı olarak da bilinen H Sınıfı ehliyetler kullanımdan kalkıyor. Bu tip ehliyet kullanan sürücülerin de verilen bu 5 yıllık süre zarfında değiştirilmesi gerekiyor. Getirilen yeni düzenlemeye göre otomobil, motosiklet gibi araçları kullanmak adına ehliyet sahibi olan kişilerin 10 yılda bir, kamyon, tır gibi ağır taşıtları kullanmak adına ehliyet sahibi olanların da 5 yılda bir ehliyetlerini yenilemeleri gerekiyor. Sağlık kurumlarından alınacak bir sağlık raporu ile ehliyet yenileme işlemleri yapılabilecek. Sağlık raporunda ehliyet sahibinin araç kullanmasını engelleyecek bir durum olduğu tespit edilir ise ehliyet yenileme işlemi yapılmayacak.

Yeni Ehliyet Değişimi Yapmak İçin Gerekli Belgeler

  • Eski sürücü belgesi
  • Nüfus cüzdanı ya da yerine geçebilecek diğer belgeler (pasaport ya da avukat kimliği vb.)
  • Sürücü sağlık raporu
  • 13 Türk Lirası değerli kağıt parası ve 2 Türk Lirası vakıf payı bedelinin anlaşmalı banka veznelerine ya da vergi dairelerine yatırıldığına dair makbuz
  • 2 adet 5×6 cm boyutlarında, arka fonu beyaz renk olan biyometrik vesikalık fotoğraf
  • Kan grubunu belirtir belge ya da yazılı beyan (ehliyette yazılı ise gerek yok)

Bu belgeleri hazırlayan ve gerekli yerlere ehliyet yenileme ücreti yatıran kişiler ehliyet randevu sistemi üzerinden ehliyet yenileme randevusu alıyor. İnternetten kolayca ve kendi başınıza bu sistem üzerinden ehliyet yenileme randevusu alabilirsiniz. Bu aşamaları bitirdikten sonra yapmanız gereken tek şey ise belirtilen tarih ve saatte randevu aldığınız emniyet müdürlüğünde bulunmanız. Unutulmaması gereken bir nokta ise emniyette kesinlikle harç, değerli kağıt parası ya da vakıf payı bedelinin tahsilatının yapılmayacağıdır. Bu nedenle ödeme işlemlerini randevudan önce halletmiş olmak gerekiyor. Eski tip ehliyetlerini yeniletmek için son gün ise 31 Aralık 2020.

Yorum Yap