Eğitim

Eğitim Ve Öğretim Nedir? Arasındaki Farklar Nelerdir ?

Editör by seoturka

Eğitim ve Öğretim birbirinden farklı olsa da içi içe geçen bir olgudur. Doğru orantıda bir gelişim gösterir.

Eğitim Nedir?

Eğitimi genel olarak şu şekilde tanımlayabiliriz: belli bir yeri ve zamanı yoktur. İnsanoğlu doğumundan ölümüne kadar sürekli bir şekilde eğitimdedir. Yaşadığı her şey bir tecrübedir ve eğitim kategorisindedir.

Öğretim Nedir?

Belli bir sistemde, planlı ve zamanlı olarak öğretilen bilgidir. Amacı, öğrencilere gelecekte kullanabilecekleri faydalı bilgiler vermektir. Örnek olarak fen, matematik, sosyal bilgiler, İngilizce, Türkçe gibi dersleri verebiliriz.

Eğitim ve öğretim farkı nedir?

Eğitimde verilen bilgiler daha çok; iyi insan olma, ahlaki değerlere saygılı olma, dostluk, arkadaşlık gibi insani bilgelerden oluşmaktadır. Bu bilgiler doğrultusunda hayatına yön verecek ve geleceğini şekillendirecektir. Hatta dini eğitim de bu kategoriye dâhildir. Ancak dini eğitim bu kategoride olduğu gibi öğretim kategorisinde de yer almaktadır. Çünkü dini eğitim hem küçük yaşlardan başlamak üzere aileden alınır hem de ileri ki yaşlarda okuldan belli bir plana göre, teknik olarak alınır.

Eğitim ve öğretim arasındaki fark

Öğretimde ise bireye, teknik bilgiler yoğunlukta olmak üzere; genel kültür, matematik, fen gibi bilgiler öğretilmektedir. İnsan, eğitimi ile aldığı bilgiler doğrultusunda, öğretim ile aldığı bilgileri hayatında işleyecektir. Eğitimi ile iyi bir insan olan Ahmet, Mehmet ya da herhangi biri, öğretiminde aldığı kimya bilgisini zararlı değil, yararlı işlerde kullanacaktır. Ancak bunun aksinin de meydana gelmesi ihtimaller dâhilindedir. Eğitimi ile kötü bir insan olan birisi, bu bilgileri kötü amaçlar için kullanabilir. Eğitim ve öğretimin farkı işte tam da budur.

Uzun sözün kısası, eğitimimiz bizleri iyi ya da kötü insan yapabilir, dinimizi belirleyebilir, yaşam tarzlarımızı değiştirebilir. Öğretimimiz ise, eğitimimizde seçtiğimiz yolumuzda, edindiğimiz kişiliğimizde kullanmamız gereken bazı bilgileri bize verecektir. Bu bilgiler ışığında hayatımızı bir kimyager, bir matematikçi, ya da bir tüccar olarak geçirebiliriz. Tabi bunun tersi de mümkün.

Yorum Yap