Nedir

E-İmza Nedir?

Editör by Editörmatik

E–İmza, elle atılan imzaya eş değer nitelikte olan ve internet ortamında kullanılan elektronik sayısal yapıda kişiye özel bir şifrelemedir, yasal olarak kimlik doğrulama sistematiğidir.

Elektronik imza, ekinde gönderilen elektronik belgenin ve bilginin doğruluğunu ve bütünlüğünü kimlik doğrulaması ile garanti eder.

Elektronik İmza Nedir Nasıl Atılır?

Elektronik, sayısal bir kimlik doğrulama sistemi olan e imza taşıyıcısını bilgisayarınızda açtığınızda paraf/onay Bekleyen evraklar Listesi içinden gerekli evrağınızı  seçip açtığınızda önünüze onay sayfası gelecektir. Bu sayfada imza linkine basığınız takdirde evrağın bir daha değişmemek üzere sayı ve tarih numarası alacağını, işlemi tamamlamaktan emi olup olmadığımız tekrar sorgulanır. Onay linkine bastığınız anda evrak tarih ve numarasını kalıcı olarak almış olur. Eğer onaylamadan imzalama işleminden vazgeçmek isterseniz üstteki listeye geri dön linkine basabilirsiniz. Böylece bir adım geriye dönerek evrak seçme sayfasına tekrar ulaşmış olursunuz.

E-imza Nedir Nerelerde Kullanılır?

E imza oluşturulabilmesi için gereken özellikte sertifika ( NES ) gerçek kişilere atfedilir. Kurumsal NES uygulaması 5070 sayılı E-imza yasası çerçevesinde hazırlanabilmektedir. Kurumlar adına yetkili kişileri, makamlarının sahip olduğu e imzayı bütün kurum işlemlerinde kullanmaya yetkilidirler.

Özetle e-imza, elektronik platformda var olan belgeye eklenmesiyle, imzalayanın kimliğini belirleyen veridir. 5070 Sayılı yasa ile e-imza, elle atılan imza ile aynı değerdedir. E-imza onaylı içeriği sağlamakla yetkilendirilmiş kurumlar eliyle sahiplerine teslim edilen sertifikalar kullanılarak imza uygulaması yapılabilmektedir. Elektronik imza bir akıllı kart ile sahibine ulaştırılır. İmza kartı bir akıllı kart okuyucuyla sisteme giriş yapmaktadır.

E-imza Nasıl Alınır?

Resimli ve TC kimlik numarası taşıyan bir kimliğinizle PTT şubelerinden e imza almak mümkün olmaktadır. PTT şubesinden alınacak e imza talep formunun doldurulması yeterlidir. Kurumsal e imza başvuruları durumunda imza sirküleri, ticaret sicil gazetesi kayıtları ile firma ya da kurum yetkilisi şahsen başvurmak durumundadır. E-imza ücretleri bir yıl içi 110 TL, iki yıl için 150 TL, üç yıl için 190 TL olarak tespit edilmiştir. Bunun dışında özel sektörde, konu hakkında devletçe yetkilendirilmiş özel kuruluşlar bulunmaktadır. Güvenilirlikleri devletçe tescil edilen bu firmalar da bireysel ve kurumsal her unsura talep edildiğinde e imza teslim etmekle yetkilidirler. Farklı sertifika hizmet merkezlerinden alınan e imzaların güvenilirlik açısından hiçbir nitelik farkı yoktur. Yalnızca ücretlerinde farklılık olabilmektedir ki bu da küçük fiyat farkları şeklindedir.

Teknolojinin geldiği nokta, internet ortamında yapılan işlemlerin güvenilir bir resmiyet kazanmasını artık ihtiyaç haline getirmiş durumdadır. İletişim çağı, hızlı evrak dolaşımını ve hızlı onayları sağlayarak bürokratik pek çok ağırlığın kurumların yapısından atılmasını sağlamaktadır. Dijital devrimin bu yeni aşamasında klasik uygulamalar, bir noktadan itibaren yerini tümüyle çağın yeni unsurlarına bırakmak zorunda kalacaklardır.

 

 

Yorum Yap