Nasıl Yapılır

E Devlet’e nasıl giriş yapılır ?

Editör by Editörmatik

E-devlet uygulaması nedir?

 

Ülkemizde son dönemlerde verimliliği artırmak ve kolaylık sağlamak adına devlet tarafından kurumların elektronik ortamda online olarak vatandaşların hizmete sunulmasına e-devlet uygulaması adı verilir. E-devlet sitesinde sunulan hizmetlerindeki asıl amaç kurumların daha kolay, hızlı ve etkin şekilde hizmet verebilmesi için vatandaşlara sunulmasıdır. Bürokrasi ve bütünleyici devlet kavramları üzerinde bütün devlet kurumlarını tek bir çatı altında birleştiren e-devlet uygulaması ülkemizde modern devlet anlayışın bir gereği olarak görülmektedir. Birçok devlet kurumunun elektronik ortamda online olarak internetten vatandaşlara birçok hizmet vermesi ve kolaylık sağlaması devlet kurumlarındaki yükü azalttığı gibi vatandaşla devlet kurumları arasında bağı kuvvetlendirmiştir.

 

E-devlet uygulamasıyla birlikte Milli savunma bakanlığı, Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık, Milli eğitim müdürlüğü, Sosyal güvenlik Kurumu, Aile ve sosyal politikalar bakanlığı gibi birçok devlet kurumu e-devlet uygulamasıyla birlikte kolay ulaşabilir hale gelmiştir. Sizde devlet kurumlarının bu hizmetlerinden yararlanmak için e-devlet şifresi alarak elektronik ortamda bu hizmetlerden yararlanabilirsiniz.

 

 

E-devlet şifresi nasıl alınır? E-devlete girişi nasıl yapılır?

 

E-devlet şifresi postanelerden alınmaktadır. En yakın PTT kurumuna giderek e-devlet şifresi talep etmeniz yeterli olacaktır. Cüzi bir ücret karşılığında zarfta size e-devlet şifresi verilecektir. PTT’ye giderken yanınızda mutlaka nüfus cüzdanınızı bulundurmayı unutmayın. Daha sonra e-devlet sitesi türkiye.gov.tr sitesine girerek önce e-posta doğrulaması yamanız gerekir. E-postanıza girerek doğrulama işlemi yaptıktan sonra T.C. kimlik numaranızı ardından da zarfta yazan şifreyi girip e-devlete giriş yapıp istediğiniz kurumdan kolaylıkla sorgulama yapabilirsiniz. Şifreyi unutmanız halinde ‘ şifre değiştirme’ sayfasına yönlendirilerek şifrenizi yenileyebilirsiniz.

 

 

E-devlet sitesiyle ne gibi işlemler yapılabilir?

 

E-devlet sitesine girdiğinizde devlet kurumundan elektronik ortamda birçok hizmetten yararlanabilirsiniz. Bu hizmetlerin başlıcaları ;

 

-emniyet müdürlüğü sitesinden araç plaka sorgulama, trafik cezası borcu sorgulama ve ödeme işlemleri

-SGK sigorta sorgulama ve hizmet dökümü

-Dpb başkanlığı bazı kurumlara tercih işlemleri

-Milli savunma bakanlığından terhis belgesinin sorgulanması

-Milli eğitim müdürlüğü –diploma sorgulamasının yapılması

-Vergi dairesi araç vergi borcu konut vergisi gibi vergi borçlarının ödenmesi  işlemleri  gibi birçok işlemi e-devlet vasıtasıyla kolaylıkla yapabilirsiniz.

Yorum Yap