Nasıl Yapılır

E-Devlet Pasaport Cihaz Kaydı Nasıl Yapılır?

Editör by Editörmatik

Yurtdışından alınan ya da yurtdışından hediye olarak gelen telefonlar Türkiye’de kullanılabilir hale gelmesi için pasaport kaydı yapılmış olması gerekiyor. Telefon Türkiye’ye girdiğinde eğer belli bir süre içerisinde pasaport kaydı yapılmaz ise 2 gün ila 2 hafta arasında değişen bir sürede bloklanabiliyor. Bu süre zarfında telefonu kullanmak ise mümkün olmuyor. BTK’ya telefon kayıt edilmesi için eskiden vergi dairesine gitmek ve sıra beklemek zorunda kalırdınız. Fakat e-devlet ile artık bu işlem çok pratik bir şekilde ve evde oturduğunuz yerden bile yapabileceğiniz şekilde kolay.

E-devlet Pasaport Kaydı İçin Ne Gerekli?

E-devlet üzerinden pasaport kaydı yapmak için öncelikle bir e-devlet şifrenizin olması gerekmektedir. Eğer e-devlet şifreniz yok ise size en yakın PTT şubesinden 2 Türk Lirası karşılığı bir şifre alabilirsiniz. Daha sonra e-devlet portalına T.C. kimlik numaranız ve şifrenizle giriş yapmanız gerekmektedir. Giriş yaptıktan sonra ekranın sol tarafında e-hizmetler adı altında bir sekme göreceksiniz. Bu sekmeye tıklayıp BTK – IMEI seçeneğini bulup buraya tıklamanız gerekiyor. Eğer yakın süreç içinde yurtdışına çıkmamış iseniz sistem sizin bu aşamadan sonra ilerlemenize izin vermiyor. Çünkü IMEI numarası kaydı için yurtdışından geldikten sonra 1 ay için başvuru yapmış olmak gerekiyor. Eğer yurtdışına çıkmışsanız önünüze gelen formu doldurup başarılı bir şekilde pasaport kaydını tamamlıyorsunuz.

Pasaport Kaydı İçin Ne Kadar Ödemem Gerek?

Yurtdışından gelen telefonunuz için pasaport kaydı yaparken 115 Türk Lirası gibi bir miktarı gözden çıkarmanız gerekmektedir. Bu parayı vergi dairesine ya da anlaşmalı bankalara yatırmanız gerekiyor. Anlaşmalı bankalar ise şunlar;

Halkbank, Anadolu Bankası, Asya Katılım Bankası, Vakıflar Bankası, Aktif Yatırım Bankası, Alternatif Bank, QNB Finansbank, Albaraka Türk, Tekstil Bank, TEB, Denizbank, Turkland Bank, Turkish Bank, Türkiye Finans Bankası, ING, Şeker Bank, Ziraat Bankası, İş Bankası, HSBC ve Garanti Bankası.

Adı geçen bankalar ya da vergi dairesine 115 Türk Lirası ödeme yapıldıktan sonra e-devlet üzerinden pratik bir şekilde pasaport kaydı işlemini yapabilir ve telefonunuzu hemen normal bir şekilde kullanmaya başlayabilirsiniz.

Yorum Yap