Teknoloji

Dünyadaki En Çok Oynanan Online Oyunlar

Editör by Editörmatik

Online oyun, bilgisayar veya benzeri diğer cihazlar aracılığı ile birden fazla kişinin internet ağı üzerinden aynı oyuna bağlanarak oynayabildikleri çevirim içi oyunlardır. online oyun çeşitleri bazıları şunlardır.

1)League Of Legend( LoL )

Riot Games tarafından yapılan ve hala geliştirilmekte olan bir video oyunudur. Şuanda dünya sıralamasında sürekli 1.sırada yerini almaktadır. Sadece Türkiye’de 30 milyon oyuncusu vardır. Ülkemizde pek çok illerde sürekli olarak şampiyonalar düzenlenen bu oyun 27 Ekim 2009 tarihinde piyasaya sürülmüştür. Oyun asıl kaynağı esinlenme noktası olan oyun Warcraft ve Dota’dır.

Sihirdar vadisi, sonsuz uçurum, uğursuz koruluktur. Bazı etkinlik zamanlarında sınırlı olarak getirilen modlarda bulunmaktadır. Oyunun asıl metası sihirdar vadisinde geçmekte ve oynanış şu şekildedir:

Üst koridor, ormancı, orta koridor, nişancı, destek.

2) Counter Strike Global Offensive ( Cs Go)

Bu oyunun aslında çocukluğumuzun oyunu olan Counter Strike’nin çevrimiçine tanımlanmış sürümüdür. Kısaca anlatacak olursak online bir oyundur ve nişancı rolünde aksiyon macera oyunudur. Oyunun piyasaya sürülüş tarihi 21 Ağustos 2012’dir.

Oyun modları şu şekildedir.

Klasik, bomba senaryosu, rehine senaryosu, ölüm maçı, silah yarışı, yıkım.

3) Minecraft

Minecraft oyununun temel özelliği küplerle çeşitli tasarım ve şekiller yapmanızı sağlar. Oyun 3 boyutludur. Oyunun piyasaya sürülmesi 16 Mayıs 2009 tarihidir. Oyunun en şaşırtıcı olan tarafı ise ortalama olarak 1 haftada yazılıp piyasaya sürülmüştür. 2.5 Milyar Dolara Microsoft’a satılmıştır.

Oyunun iki türlü oynanışı vardır. Klasik ve tam sürüm olarak ayrılan bu oynanış şekilleri tam sürüm içerisinde de 5 e ayrılır.

Hayatta kalma, zorlayıcı, yaratıcı, maceradır.

4) Dota 2

Dota 2 oyunu 2011 yılında Microsoft Windows 2013 yılında ise Os X ve Linux için piyasaya sürülmüş bir oyundur. Bu oyun ilk piyasaya çıktığında bir çok eleştiri almıştır eleştirilen en büyük konu ise oyunun zor öğrenilmesidir.

Dota oynanışı aslında dota maçı olarak tabir edilir. Dota iki takım merkezinin olduğu haritada oynanır amaç ise karşı takımın merkezini yıkmaktır karşı takımın merkezini yıkan takım oyunu kazanır. Her takım beşer kişiden oluşur. Oyuna başlamadan önce her oyuncu hero olarak tabir edilen birer karakter alırlar.

Dota 2 dünya çapında bir oyundur. Dünya çapında turnuvaları düzenlenir ve bu düzenlenen turnuvaların ödülleri milyon dolarlarla ifade edilir.

5) World Of Warcraft ( WoW )

Bu oyun aslında warcraft serisinin devamıdır. Piyasaya çıkış tarihi 23 Kasım 2004’dür. Ayrıca bu tarihin bir anlamı vardır o anlam ise bu tarihin warcraft serisinin 10. yılıdır.

2008 yılında dünya geneli olarak hesaplamalara dayanarak 12 milyon kullanıcı rekoru kırarak Guinness Rekorlar Kitabına girmeyi başarmıştır. 2008 yılında online oyunlar pazarının %62 sini elinde bulunduran oyun 2015 yılı hesaplamalarına göre oyuncu sayısı beş buçuk milyona gerilemiştir. Çöküşünün asıl sebebini bir çok online oyun oynayan oyuncular yeteri kadar geliştirilememesi ve LOL oyununa bağlamaktadır.

World of Warcraft MMORPG türü oyun çeşididir. Bu oyuna başlarken kendinize özgü bir karakter oluşturuyorsunuz ve oyun dünyasına atılıyorsunuz. Oyunda birçok görevle kendinizi geliştirmek mümkün olduğu gibi canavar keserek ve oyuncularla savaşarak karakterinizi güçlendirmek mümkün. Oyun paralı olduğundan dolayı belirli bir yaş kitlesine hitap etmektedir. Ödemeleri aylık olarak alıyorlar. Eğer sizde oynamak isterseniz sınırlandırılmış olan deneme sürümüyle başlayabilirsiniz.

Yorum Yap