Nasıl Yapılır

Dünya Turu Nasıl Yapılır ?

Editör by Editörmatik

Birçok kişi hayatının bir bölümünde dünya turu yapma hayali kurar. Hayatınızı daha renkli hâle getirecek bir dünya turu yapma tutkusuyla yaşıyorsanız; tüm maddi ve manevi gereksinimleri göz önünde bulundurmalısınız. Doğru bir planlama ile oldukça ekonomik fiyatlarla tüm dünyayı gezebilirsiniz.

Dünya turu ruhu besleyen en keyifli okul ve eğlenceli maceraların başında gelir. Modern hayatın monotonluğundan ve sorumluluklarından kurtulup yeni bir dünyaya yelken açmak kimin hayallerini süslemez?

Dünya Turu Planlaması                              

Aklınızda dünya turu için planlar mevcut ise; ilk olarak kendinize yapmanız gerekenler ile ilgili bir liste çıkarmalısınız. Henüz karar aşamasındaysanız cesaretinizi hemen toplayın ve nereden başlamanız gerektiğine karar verin. Harekete geçmeden önce yapmanız gerekenler;

  1. Cesur olun ve dünya turu için kesin karar verin.
  2. Planlarınızın tamamını ve hayatınızı bu tura adapte etmeye hazırlayın.
  3. Bütçe bu turda dikkate almanız gereken konuların başında gelir.
  4. Dünya turu ile gideceğiniz yerler için fiyat araştırması yapın. Bunun yanı sıra ulaşım ve konaklama bedellerini ayrı olarak not edin.
  5. Tura çıkmadan önce paranızı biriktirmeye başlayın.
  6. İhtiyaçlarınızı belirleyin ve onları satın almaya başlayın.
  7. Yakın çevrenize planlarınızdan bahsedin.
  8. İhtiyacınız olan para için elinizdeki paraya dönüştürülebilecek fazla her şeyi satışa çıkarın. Daha çok tasarruf ve birikim yapın.
  9. Gereksiz eşya, banka hesapları, harcamalar ve üyeliklerden vazgeçin.

Bu adımlara ek olarak gerekli gördüğünüz tüm adımları gözden geçirin. Sağlık kontrollerinizi de yaptırmayı sakın unutmayın. Aşılarınızı yaptırın. Bedenen ve ruhen hazır olmanız maddi konular kadar önemlidir.

Dünya Turuna Çıkmadan Önce Yapılacaklar

Seyahate çıkmadan önce olası problemleri en aza indirmek için hazırlıklarınızı kesinlikle son güne bırakmamalısınız. Daha önceden yapmaya başladığınız dünya turu hazırlıkları için birkaç gün öncesinden kontrolleri yapmalısınız. Seyahate çıkacağınız güne çanta toplama gibi işler bırakmak sizi yalnızca strese sokacaktır. Tüm gerekli resmi evraklar, kişisel eşyalarınız, çanta hazırlıkları kısacası yanınıza almanız gereken zaruri her şey önceden hazırlanmış olup, kontrolleri yapılmalıdır. Liste yapmak işinizi kolaylaştıracaktır. Gideceğiniz yerin hava durumunu kontrol edin, eşyalara son kez bakın, rahatlayın ve uçakla seyahat edecekseniz ağırlıklarınızı önceden tartın. Artık maceraya güvenle başlayabilirsiniz.

Seyahate Çıkmadan Önce Tüm Kontrolleri Yapın

Dünya turu yapmak büyük bir cesarettir. Gideceğiniz yerler, iklim, yanınıza alacaklarınız, finansal durumunuz ve geride kalacaklar. Hepsi ayrı ayrı oldukça önemlidir. Genelde birçok kişinin yaptığı hataların başında geride kalacaklara gerekli özeni göstermemek gelir. Heyecanla hazırlanırken döndüğünüzde sizi bekleyecekler için de ön planlama yapmalısınız. Faturalarınızı ödeyin, gereksiz kredi kartı ve hesaplarınızı iptal ettirin bankanızı arayın, komşularınıza acil durumlarda size ulaşmaları için telefon, e-posta ve mail adresi verin. Elbette eğer varsa bitki ve evcil hayvanlarınız için güvenli bir alan oluşturun.

Yorum Yap