Nedir

Drone’lar Nerelerde Kullanılır?

Drone’lar Nerelerde Kullanılır?
Editör by Behlül Güngör

Drone Nedir?

Drone’un kelime anlamı aslında erkek arıdır. Teknik ismi ise; insansız hava aracıdır. Başlangıçta 20. yüzyıl başlarında askeri amaçlı kullanılmış, daha sonra herkes tarafından ulaşılabilir hale gelmiştir.

Bizim çocukluk döneminde uzaktan kumandalı arabalar devrim niteliğinde bir oyuncaktı. Herkesin elinde olmayan, o çağda zenginlerin ulaşabildiği bu oyuncağın kumandasını alan her çocuk, her genç bir yere çarpmamaya özen gösterirdi. Şimdilerin yeni oyuncağı Drone’lar oldu. Şimdiki teknoloji çağında Drone’lar; beklentileri fazlasıyla karşılamıştır. Bu çağda doğanlar için telefon ve tabletlerden sonra bir numaralı milenyum çağı oyuncağı haline gelmiştir.


Piyasada iki tip drone rastlamak mümkün. Birinde; içeriside Wİ-Fİ alıcı bulunmakta. Uzaktan kumandayla kontrol edilebilen bu araç; şarjı bitene kadar havada çekim yapabiliyor. ARDrone ya da DJIPhantom adıyla araştırırsanız; karşılaşmanız mümkün.

Diğeri ise internet erişimi olmayan alanlarda sürekli havada kalabilen araçlardır. Drone; bu erişim olmayan alanlara internet erişimi sağlarlar. Facebook kurucu olarak bilinen Mark Zuckerberg’in internet.org projesi bu tip Drone’larla oluşturulmaya çalışılmıştır.

Bizim genellikle karşılacağımız dronelar birinci tip, ARDrone ya da DJIPhantom adıyla bulabiliceğimiz dronelardır. Piyasada da bu adlardaki droneları satın alabiliriz. Droneları satın alabiliceğimiz birçok siteler bulunmaktadır. Şimdilik ülkemizde D&R ve Shopigo gibi sitelerde bulabilirsiniz. Gerçekten Drone kullanaya gönül verdiyseniz en düşük kapsamlı drone fiyatları 1000TL’den başlamakta ve özelliklerine göre bu fiyat artmaktadır. Kullanma amaçlarına göre de özel olarak üretim yapılmaktadır. Örneğin fotoğraf ve video çekimi yapabilen, LCD ekranlara sahip olanlar gibi birçok çeşidi bulunmaktadır.

Droneları Hangi Alanlarda Kullanabiliriz?

drone-kullanim-alanlari-drone-nedir-nasil-kullanilir.jpg

Şimdiden Droneların kullanım alanı bizi şaşırtmakta. Fakat yakın gelecekte ise daha çok alanda kullanılması beklenmektedir. Haberleşmeden spora; sağlıktan turizme; taşımacılıktan pazarlamaya; arama kurtarmadan yangın söndürmeye birçok sektörde Droneların kullanıldığına şahit oluyoruz.

Profesyonel olarak çekim yapılmasına imkan sağlamayan ortamlarda çekimleri belli bir süre içerisinde kaydedip, fotoğraf çekebildiğinden Dronelar haberleşme sektörünün vazgeçilmez ürünü haline gelmiştir. Hatta Sochi Olimpiyatları’nda kullanılmıştır. Kuşbakışı görüntülerin çoğu kullanılan Dronelar tarafından çekilmiştir.

Spor alanında genellikle extrem sporlarda Drone kullanıldığı görülmüştür. Bu sporların alanları profesyonel çekimlere imkan sağlamaz. En iyi çekimi yapabilme özelliği Dronelarını vazgeçilmez kılmıştır.

Turistik tesisleri, otelleri, şehirleri kuşbakışı çekebildiği için Dronelar sayesinde çekilen videolar ve fotoğraflar; turizm firmalarının vazgeçilmez ekipmanlarından olmuştur. Kendi tesislerinin Dronelarla çekilmiş fotoğraf ve videolarını koyarak seyahat etmek isteyen müşterilerine görsel keyif sunacaklardır.

Drone satın almak ve kullanmak maliyetli olarak görünsede; aslında profesyonel reklam çekimlerinden daha düşük bir maliyete mal olmaktadır. Bu yüzden reklam maliyetlerini kısmak isteyen şirketler Droneları kullanmaya başladılar. Dronelarla ürünlerini çekebilir yada Drone sayesinde havada duran bir reklam panosu sahibi olabilirler.

Gelişen ve ilerleyen bir çağda yaşadığımızdan dolayı ilerleyen zamanlarda sağlık sektöründe, arama kurtarma çalışmalarında ve yangın gibi afetlerde Dronelar kullanılabilecek hale gelecektir. Özellikle trafik gibi engel teşkil eden durumların ortadan kalkacağı düşünüldüğünde acil durumlarda Drone kullanımı devrim niteliğinde olacaktır. Hatta manyetik dalgaları algılama sensörü yerleştirilmiş bir Drone’nun kullanıldığını düşünürsek; afetin olduğu alanda yaşam belirtisinin olup olmadığını saptamak hiç de uzak bir olasık değil.

Droneların artık her sektörde kullanılabiliceği yadsınamaz bir durum. Eğlence amaçlı kullanılabiliceği de cabası. Her ne özellikte olursa olsun Dronelar artık ulaşılmaz değiller. Hayal gücünüzün yardımı ile ihtiyaçları karşılayacak bir Drone tasarlamak mümkün.

Yorum Yap