Kimdir

Donald Trump Kimdir?

Donald Trump Kimdir?
Editör by Behlül Güngör

Donald John Trump 14 Haziran 1946 yılında Queens, New York / Amerika’da doğmuştur. Günümüzdeki Amerika Birleşik Devletleri başkanıdır. Seçimlere Cumhuriyeti parti adayı olarak girmiş ve Demokrat parti adayı Hillary Clinton’ı geçerek 45 inci Amerika Birleşik Devletleri başkanı seçilmiştir. Donald Trump 1960 yılında bazı nedenlerden dolayı liseyi terk etmiştir. Daha sonra Pensilvanya’daki Wharton Enstitüsü’nde eğitim gördü. Üniversiteden sonra babasının ( Fred Trump ) inşaat ve emlak firmasında çalışmaya başladı. 1971 yılında babasının şirketinde kontrolü ele aldı. Şirkete Trump Organizasyon adını verdi ve şirket merkezini Manhattan yaptı. Bu sürede pek çok otel inşa ederek adını duyurdu.

Donald-Trump-kimdir.jpg

Donald Trump eviyle de gündemde, Trump’ın Manhattan’da bulunan Trump Tower’ın 66ncı katında bulunan daire üç katlı ve lüks mermer ve halılarla kaplı, ayrıca evin her yeri altın varaklı motiflerle süslenmiş durumda. Evde Yunan mitolojisinden çok sayıda detay bulunmakta, başta Eros ve Psyche’nin bronzdan heykelleri yer almaktadır. Dairenin tasarımında Fransa’daki Versailles Sarayı’ndan esinlenildiği görülüyor. Evin değerinin 100 milyon Amerikan doları civarında olduğu tahmi edilmektedir. Tasarımcısı Angelo Donghia olan daire 14. Yüzyıldan kalma bir saray ihtişamını yansıtıyor.

Amerika’nın en zengin 400 kişisinden bir olan Donald Trump serveti’nin, 10 milyar Amerikan Doları civarında olduğunu belirtmektedir. Donald Trump daha 25 yaşında iken 500 bin dolarlık bir yatırımla, Aile şirketinin 1200 dairesinin yüzde 34 lük kiralanma oranın yüzde 10 e çıkardı. 1983 yılında ilk gökdelen olan New York’taki Trump Towerı inşa etti, daha sonra Şikago’da Trump International Hotel ve Las Vegas Trupm Hotel i bünyesine katarak servetine servet kattı.

Bilindiği kadarıyla Donald Trump’ın serveti 4,5 milyar dolar fakat kendisi servetinin 10 milar dolar olduğunu söylüyor.

Donald Trump Şirketleri;

Donald-Trump-sirketleri-dunya-genelinde-Donald-Trump.jpg

Trump’ın birçok sektörde hizmet veren şirketlerinin toplandığı ana holding The Trump Organization LLC’dir. Trump yaptığı basın toplantısında Amerikan başkanlığı sebebiyle Trump Organization’ın yönetimini oğullarına devredeceğini belirtti.

Gayrimenkuller; Donald Trump’ın mülkl portföyü oldukça geniş, portföyün önemli bir kısmını, California, New York, Florida, Connecticut, New Jersey, Nevada, ve Virginia’daki mülkleri oluşturmaktadır. Ayrıca Trump’ın uluslar arası mülkleri de Kanada, Hindistan, Türkiye, Panama, Filipinler ve Uruguay’da bulunmaktadır.

Donald-Trump-kimdir-Donald-trump-servetleri.jpg

Oteller; Dünya genelinde Trump adıyla otel ve lisanslara sahiptir. Abd’de Nevada, Ilinois, Florida, Hawaii ve New York’ta otelleri mevcuttur. Ayrıca İrlanda, Kanada ve Panamadda çeşitli otelleri bulunmaktadır. Bunların en Önemlileri Şikago’daki Trump International Hotel ve Hawai’deki The Trump International Hotel’dir.  Golf Sahaları; Toplamda 17 adet golf alanı bulunuyor, Bunlardan en önemlileri İskoçya’daki PGA golf turnuvalarının yapıldı, The Trump Turnberry bulunmaktadır.

Kumarhaneler; Trump Entertainment Resort adındaki kumarhanenin yüzde 41 ortağıdır. Bu şirketler Donald Trump’ın n önemli gelirlerini oluşturmaktadır.

Yorum Yap