Nedir

Dokunmatik Sensör Nedir?

Dokunmatik Sensör Nedir?
Editör by Behlül Güngör

İnsanlar yerine, fiziksel çevre (sıcaklık, basınç, mesafe, vb.) gibi özellikler cihazlar tarafından algılanır. Fiziksel çevreyi elektrikli ve elektronik cihazlarla birleştiren bir köprü görevi görürler. 1987'de Steinel tarafından ilk kez kullanılan sensörün 1987'de üretimine başlandı. Şu anda, sensörler enerji tüketimini önlemek için hızlı bir şekilde gelişiyor.

Sensör Tipleri

dokunmatik-sensorler-sensor-tipleri.jpg

Pasif Kızılötesi (PIR): Vücudun sıcaklık radyasyonunu algılayan optik bir tarama sistemi. Kızılötesi sensör, vücut sıcaklığından yayılan radyasyonu tespit eder. Fresnel lens algılama alanı pasif ve aktif noktalar oluşturur. Aktif ve pasif pasoların pasajlarında voltajla değişim tespiti. Boydaki geçiş noktaları sızdırmazlığa göre çok küçük hareketlerle bile algılanabilir.

Yüksek frekanslı sensörler sizin varlığınızdan haberdar olurlar. Her zaman mekanınızı tarayarak sürekli bir canlı varlık izi ararlar. Sensör, yüksek frekanslı dalgaların 5.8 GHz bandına ulaştığı noktada emilir veya yankı oluşturur. Bu cisim ile alıcının arasındaki mesafe, yankı süreleri ve bu yankı alıcının alıcının ulaştığı zaman hesaplanır ve kaydedilir. Kısacası, nesneler, aslında bu şekilde ilerlemektedir. Dahası, bu derece, yürüme yönü gibi faktörlerden bağımsız olarak çok net ve kesin bir şekilde gelişir. İnce duvarların, alçı levhaların, ahşap ve camın ardındaki hareketleri tespit edebilir.

Sensörlerin Günlük Hayatımıza Ne Kadar Erken Girdiğine Bakarsak

Günümüzde kullandığımız ya da gittiğimiz yerlerin çoğu, sensörlerin yardımından yararlanmaktadır. Akıllı telefonlar – tabletler, SmartTV'ler, bilgisayarlar, arabalar, kapılar, aydınlatma sistemleri, hatta kapasitif sensörler.

Akıllı Telefon – Tablet – TV Sensörleri

Kalp atış hızı algılayıcısı: Kalp atış hızı algılayıcısıyla kalp atış hızınızı kolayca izleyebilirsiniz. Parmaklarınızı fotoğraf makinesinin hemen altındaki sensörlere koyarken kalp atış hızınızı ölçebilir, cihazların ölçümlerini kaydedebilir ve egzersiz öncesi ve sonrasındaki kalp atış hızınızı yenebilirsiniz.

Parmak İzi Algılayıcısı: Akıllı telefonu bir üst seviyeye taşıyan farklı parmak izlerini cihazınıza kaydedebilirsiniz. Cihazınızı okuyabilir ve ekranda parmak izleyicisini seçebilir ve ekranı telefonunuzdan kolayca açabilirsiniz. Buna ek olarak, cep telefonu ödemelerinde ve kişisel kilit işlemlerinde ve ödeme servisinde kullanabileceğiniz parasal işlemlerinizi güvenli bir şekilde yapabilirsiniz.

Dokunmatik Sensör Nedir?

dokunmatik-sensorler-sensor-cesitleri.jpg

Dokunmatik sensör bir tür anahtar düğmesidir. Klasik tuşlardan daha sağlam bir elektronik malzemeden oluşur. İşin mantığı aslında birbiri ile aynıdır. Anahtarlar açık durumda iken “0”, kapalı durumda ise “1” dir. “1023” veriyi gönderirken, dokunulmadığı sürece “0” verisi gönderir.

Nerede Kullanılır?

Hayal gücüne bağlı olarak yaratıcı projelerde kullanılır. Kapasitif dokunmatik sensörlerin devreye girmesiyle insan hayatının kolaylaştırılması için yapılan çalışmalarda çok fazla yer verilmektedir.

Dokunmatik Ekran Neden Seçilmelidir?

Bir fare kullanıyorsanız, fare yerine parmağınızla% 100 performans garantisine sahipsiniz demektir. Fare veya klavye kullanımı hazır, dokunmatik ekranlı yazılımlar herhangi bir çözümü uygulamak için hem kullanımı kolay hem de ekonomiktir.

Yorum Yap