Blog

Diyette Kahve Tüketimi Metabolizmaya Etkisi Nedir?

Editör by seoturka

Diyetlerin vazgeçilmezi kahvelerdir. Kahvenin birçok çeşidi vardır ancak diyet denilince akla gelen Türk kahvesidir.

Diyette Kahvenin Önemi

Kahveler bileşenleri gereği metabolizma hızlandırıcı etkiye sahiptir. Kahvede kafein mevcuttur. Bu nedenle metabolizmayı hızlandırır, canlılık katar, kalp damar sistemine fayda sağlar. Kafein uyarıcı etkisi sayesinde insan kendini dinç, enerjik hisseder. Bunun yanında kahve belli miktarlarda protein ve yağ da içerir. Diyette kullanılacak kahve şekersiz olmalıdır. Şekersiz kahvede kalori yok denecek kadar azdır. Böylece hem kahve içip metabolizma hızlandırılacak hem de kalori alınmamış olunacaktır.

Kahve Tüketimi Nasıl Olmalıdır?

Sağlıklı bireylerde günlük önerilen kahve tüketim miktarı iki fincandır. Bu diyet yapanlar için de geçerlidir. Ancak denildiği gibi şekersiz kahve tercih edilmelidir. Kahve iştah da kestiği için öğünlerden önce tercih edilebilir. Dikkat edilmesi gereken durum kafeinin kalp atışını arttırmasıdır.

Kahve Ne Zaman İçilmeli?

Kahve tüketim saatini bu nedenle gece geç saatlere bırakmamakta yarar vardır.Çünkü kahve kafein etkisiyle damar yapısını genişletmektedir. Böylece kalp atım hızı da artmaktadır. Fazla tüketimde taşikardi dediğimiz kalbin hızlı ve sayıca fazla çarpması olayına sebep olabilmektedir. Tüketirken kalo hastalığı olanlar da bunları göz önünde bulundurmalıdır.

Gece çalışanlar için iyi bir uyarıcıdır. Bu nedenle tercih edilmektedir. Kahve spordan önce içildiğinde yapılan sporun etkisini arttırabilmektedir. Bunun dışında spordan sonra içilen şekersiz Türk kahvesi yağ yakımını iki katına çıkarmaktadır.

Kahvenin Diyabete Etkisi

Kahveden sonra içilecek suyla birlikte vücutta yağ yakımı hızlanacaktır. Sporla beraber başlatılan metabolizmayı hızlandırma çabası kahve içerek en üst seviyeye taşınacak ve yağlar daha hızlı yakılacaktır. Şekersiz Türk kahvesi dışında sütlü kahve de tercih edilebilir.

Kahveyi diyetinizin bir parçası haline getirebilirsiniz. Hem keyifli hem yararlı bir besin çeşidi olarak düşünülebilir. Tek dikkat edilmesi gereken yeri, zamanı ve miktarıdır.

Yorum Yap