Sağlık

Dış Çekiminden Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

Editör by seoturka

Diş çekimi özel bir durumdur. Diş çekimi kadar diş çekiminden sonra yapılacaklarda çok önemlidir. Dişimiz bizim en önemli ve değerli vücudumuzdaki yerlerimizden bir tanesidir. Dişlerimiz bizim dünyaya açılan bir kapımızdır. Bizi yansıtan bizi karşımızdaki insanla karşılayan ev sahibimizdir.

Bizler genelde konuşurken karşımızdaki kişilerin dudaklarına ağzına bakarız. Bu yüzden dişlerimize iyi bakmalıyız onları korumalıyız.

 Dış Çekiminden Sonra Neler Yapılmalı?

Dişlerimizi korumak için yapılması gerekenlerin en önemlisinden bir tanesi ağız temizliğimize dikkat etmeliyiz. Bir ikincisi Sert yiyeceklerden, asitli içeceklerden uzak durmalıyız. Fazla soğuk içeceklerden veya fazla sıcak içeceklerden olduğunca uzak durmalıyız. Yemeklerimiz bu süre boyunca daha hafif ve daha yumuşak lifli yemekleri yemeye özen göstermeliyiz. Doktorumuzun vermiş olduğu ağrı kesici ilaçları aksatmadan kullanmalıyız.

Diş Çektirme Psikolojisi

Diş Çektirmenin birde psikolojik boyutu vardır; Dişimiz çekildi fakat dişimizin yerindeki boşluk bizi rahatsız etmeye başlayabilir, bunun önüne geçmek için dış görünüşümüzden önce sağlığımızın önemli olduğunu düşünüp bunun bilinçli bir şekilde farkında olmalıyız. Diş çekimimiz olağan bir durumdur. Bunu bir kader olarak yorumlamayalım bu her insanın başına gelen bir durumdur. Çağın ilerleyen teknolojileri sayesinde dişimizin yerine eskisi kadar parlak sağlam dişler yapılabilmektedir. Yeniden dişlerimize Kavuştuğumuzda yeni dişlerimizle hayata tekrar merhaba diyeceğiz. Fakat yeni dişlerimize kavuştuğumda ağzımıza dişlerimize özen göstermeyi bırakmamalıyız. Asitli çok fazla sıcak ve çok fazla soğuk yemek ve içeceklerden uzak durmaya özen göstermeliyiz. Ve bu alışkanlığı çocuklarımıza evlatlarımıza bilinçli bir şekilde kazandırmalıyız.Çağımızın hastalığı olan asitli içeceklerden uzak durmalıyız. Ve ailemizi korumalıyız.

 

Doktor Kontrolü; Dişimizi çektirdik ama eğer beklenmeyen bir durumla ağrıyla karşılaştırsak doktorumuzla aile hekimiyle irtibata geçmeliyiz. Düzenli bir şekilde kontrollerimize devam etmeliyiz.

Yorum Yap