Sağlık

Dikkat! Soğuk Algınlığı Kapıda

Editör by Editörmatik

Her mevsim geçişlerinde mutlaka soğuk algınlığına yakalanırız. Ev sahibinden kaçan kiracı gibi beklemediğimiz anlarda çıkar karşımıza. Sonra halsizlik, baş ağrısı, boğaz ağrısı cabası. Peki, ne yapmalıyız?

Soğuk Algınlığına Ne İyi Gelir?

Başta da belirttiğimiz gibi mevsim geçişleri en çok hastalanmamıza sebep ve bizi yataklara kadar düşürebiliyor. Öncelikle en ufak bir boğaz kaşıntısında antibiyotiklere yönelmeyin doktordan habersiz yanına bile yaklaşmayın vücudunuz için gerekli besin ve vitaminleri zamanına göre almaya dikkat edin, kendinize dinlenmek için zaman ve imkân sağlayın Bunların yanında eğer alerjiniz yok ise bitki çayları da kullanabilirseniz kendinizi iyi hissetmenizi sağlar. Bol sıvı tüketin ağır yemeklerden kaçının vücut sıcaklığınızı dengede tutun, stresten uzak durun ve olumlu düşünün çünkü stres vücudunuzu zayıf düşürür.

Soğuk Algınlığına İyi Gelen Bitki Çayları

Bitki çayları konusunda annelerimizin ve kışın vazgeçilmezleri arasında ilk ıhlamur yatar. Zamanla bitki çaylarında çeşitlenmeler olsa da o yerini korur. Ağrı giderici, iltihap geçirici olması ile özellikle boğaz enfeksiyonlarına birebirdir.

Bağışıklığımız için ekinezya, bilindiği gibi bu bitkinin bağışıklığa olumlu etkileri vardır. Özellikle kapalı alanlarda daha çok ofislerde çalışanlar solunum yolları hastalıklarına çok çabuk yakalanabiliyor koruyucu bir bitki olan ekinazyayı hastalanmamak için aklınızda bir yere yazın. Limonun faydaları ve zencefili de unutmayın. Vücut direncini arttırmada kendisi bir ustadır.

Rahatlatıcı bir diğer bitki ise adaçayıdır. Boğazdaki iltihapların iyileşmesinde birebir dosttur, üstelik stresle gelen sıkıntılarda da rahatlama sağlar.

Yeşil çayı da unutmamak gerek Genel de metabolizmayı hızlandıran ve zayıflama çayı olarak bilinen bu çay içerisindeki c vitamini sayesinde iyileşme sürecinize yardımcı olur.

Tarçın kabuğu, biberiye yaprağı, zencefil, kekik,  karanfil tomurcuğu sahip oldukları bileşenlerle zararlı bakterilerin gelişimine düşmanlardır.

Yenibahar, kişniş, kakule, anason, Frenk kimyonu, mayıs papatyası, zencefil, zerde çöp; safranızdaki ve midenizdeki asit oranını arttırarak hazmı kolaylaştırıyor.

Karahindiba, biberiye, enginar yaprağı, zencefil ve zerde çöp; hasar görmüş karaciğeri onarmada bu bitkiler birebir etkilidir.

Turunç kabuğu, biberiye, tarçın kabuğu, kekik, zencefil, zerde çöp ve mayıs papatyası; son olarak bu bitkilerde metabolizmayı hızlandırmaya, yağları yakmaya, kan şekerini dengede tutmaya, vücuttaki iltihabı atmaya kadar her şeye yararlılar.

Bu bitkileri tüketirken doğal ortamlarda kurutulmuş olmalarına dikkat edin ve demleme süreçlerine özen gösterin. Soğuk algınlığı için bunlara dikkat etmek yeter.

Dikkat etmeniz gereken herhangi bir rahatsızlığınız var ise doktorunuza danışmadan bitkilere başvurmamak.  Annelerimizin meşhur tavuklu çorbaları var ya işte onlar vücudunuzdaki zararlı toksinleri dışarı atar.

Kendinize iyi bakın, iyi düşünün ve temizliğe özen gösterin aslında bunlar hastalanmamak için üç temel kural. Hayat hastalanıp yatağa düşecek kadar da uzun değil vücudunuz sizin en büyük hazineniz zaman geçtikçe hazinenizin bakımı da biraz zorlaşıyor. Siz kendinize değer vermekten vazgeçmeyin diğerlerini de önemsemeyecek kadar bencil olmayın.

Yorum Yap