Nasıl Yapılır Nedir

Defaten Ödeme Nedir? Nasıl Yapılır?

Editör by Editörmatik

Defaten arapça kökenli bir kelime olup hukukçuların sıklıkla ve severek kullandıkları ağdalı hukuki terimlerden bir tanesidir. Manası ise “tek seferde” anlamına gelen peşin ödemedir. Eğer bir borcunuz var ise ve nakit olarak tek seferde ödeme yapacaksanızbu ödemeniz eskilerin deyimi ile “nakden ve defaten” bir ödemedir.

Defaten Ödeme Nerelerde Yapılır ?

Defaten kelimesini hukukçulardan sonra en çok bankacılar kullanır. Banka sözleşmelerini okuyacak kadar sabrı olanlar bilir, her kredi sözleşmesinde muhakkak “ilk bildirimde nakden ve defaten ödeyeceğimi….” ibaresi yer alır. Her ne kadar günlük hayatta defaten yerine peşin kelimesini kullanıyor da olsak maalesef defaten kelimesi peşimizi bırakmaz, vergi dairelerinde de karşımıza çıkar.

Yapılandırılmış Vergi Borçları Defaten Ödenebilir mi?

Vergi dairelerinde defaten kelimesi ile karşılaşırsanız bunun anlamı vergi borcunuzu bir kerede ödemeniz gerektiği anlamına gelir. Ve bu kelime çoğunlukla yapılandırılmış vergi borçları için kullanıldığından peşi sıra indirim oranından da  bahsedilir. Örneğin 2016 yılında çıkan Vergi Barışı, Af yasası ile vergi borçları bir kez daha yapılandırıldı. Gelirler İdaresi Başkanlığı’nın (GİB) internet sayfasına girildiğinde iki seçenek vardı ; defaten ve taksitli. Bir kerede ödeyecekler ile taksitli ödeyecekler istediği şıkkı seçerek ödemelerini yapabiliyorlardı. Taksit seçenekleri arasında 6, 9, 12 ve 18 taksit seçenekleri vardı. Ancak daha küçük taksit seçeneğini seçenler daha sonradan daha yüksek taksit seçeneğini seçemiyorlardı. Ama buna mukabil daha yüksek taksit seçeneği işaretleyenler isterler ise daha küçük bir taksit seçeneğine geçebiliyorlardı. Keza taksitli ödeyeceğim dediktan sonra peşin ödeme seçeneğine de geçilebiliyordu ama tam tersine izin verilmiyordu.

Defaten Ödemenin Avantajı Var Mıdır?

Defaten ödemek ile taksit taksit ödemek arasında elbette bir fark olacaktır. Nitekim vergi borçları yapılandırılırken peşin ödeyenlere bir indirim sürprizi de yapılmıştı. Ticarette de peşin, defaten ödeme yapıldığında muhakkak bir indirim oranı uygulanır. Tıpkı vadeli ya da taksitli ödeme yapıldığında vade farkı uygulandığı gibi. İndirimin ya da vade farkı ödemenin mantığı ise paranın zaman maliyeti ile ilgilidir.  Paranın zaman maliyeti ise faiz oranları ile ölçülür.

Defaten Ödemenin Avantajları Nasıl Hesaplanır ?

İndirimler toplam bedel üzerinden belirtilen “ % “ miktarının toptan düşülmesi ile hesaplanır.  Vade  farkı ise “anapara / faiz “ formülü ile hesaplanır. Bu formül anapara miktarının vadeye kalan gün sayısı ve faiz oranın çarpımlarının 360 bölünmesi ile bulunur.  Neden 365 değil de 360 derseniz daha fazla vade farkı almak için  demekten başka bir seçeneğimiz yok.

Yorum Yap