Sağlık

Dar Pantolon Giymenin Zararları

Editör by Emre Yıldırım

Dar Pantolon Giymenin Zararları

Moda her yıl değişen bir kavramdır. Son yıllarda moda trendleri arasında dar pantolonlar ilk sırada yer almaktadır. Farklı modeller olsada vücuda tam oturan pantolonlar hem kadınlar hem de erkekler tarafından sıkça tercih edilmektedir. Dar giyisilerle ilgili zararlar yavaş yavaş insanlar tarafından öğrenilmeye başlandı. Ancak buna rağmen insanlar moda trendleri ile vedalaşmak istemiyor.  Sizde dar kıyafetlerin sağlığa etkilerini öğrendikten sonra kararınızı değiştirebilirsiniz.

Dar giyisilerin oluşturduğu olumsuzluklar

  • Mide hastalıkları olan reflü ve gastiritin ortaya çıkma ihtimalini arttırıyor.
  • Sağlıklı bir nefes için diyafram kullanılmalı. Ancak dar kıyafetler diyaframdan nefes almayı engelliyor.
  • Bağırsak problemlerinin oluşmasına zemin oluşturuyor.
  • Varis ve selülit gibi oluşumlar için ortam sağlıyor.
  • Vajinal iltihaplanmalar ve idrar yollarına enfeksiyonlarına yol açıyor.
  • Vücuda yeteri miktarda oksijen taşınmasını engeller.
  • Dolaşım hızınızı etkliler.

Erkeklerde kısırlığa yol açar mı ?

Dar pantalonlar ve dar iç çamaşırları giymenin erkeklerde kısırlık problemlerine yol açıp açmadığı ise tartışılan konular arasında. Ancak yapılan araştırmalara göre dar kıyafetler giymek erkeklerde kısırlığa yol açmasa da sperm kalitesini düşüren bir etken. Bu nedenle dar kıyafetlerin erkekler tarafından çok fazla tercih edilmemesi gerekiyor. Erkeklerin özellikle pantolon tercihleri çok dar olmayan kan dolaşımını engellemeyecek özelliklere sahip olmalıdır.

Hamile kadınlar dar giyinirse ne olur ?

Hamilelik süreci normal bir zamana göre daha çok dikkat edilmesi gereken bir süreç. İlk aylarda dar olmayan normal kıyafetlerin giyilmesi gereklidir. Ancak 3. aydan itibaren anne adaylarının bebek gelişimini etkilemeyecek rahat kıyafetler tercih etmeleri gerekmektedir. Dar kıyafetler hem bebek gelişimini olumsuz yönde etkiler. Hem de anne adaylarının yeterli miktarda oksijen alamamasına sebep olur. Bu nedenle hamilelik döneminde dar kıyafetlerden kaçınılmalı geniş kıyafetler tercih edilmelidir.

Sizlerde moda için dar kıyafetlere hayatınızda daha çok yer veriyorsanız bu durumun yanlış olduğunu ve vücut sağlığınız açısından normal genişlikte kıyafetler giymeniz gerektiğini unutmayın. Dar kıyafetler oksijen alımınızı düşürmekle birlikte kan dolaşımınızın da dengesinin bozulmasına zemin oluşturur. Bu nedenle bir süre sonra farklı hastalıklar karşınıza çıkabilir.

Yorum Yap