Blog

Çocukta Sevgi, Güven Duygusu Nasıl Oluşur?

Editör by seoturka

Bir Çocuğun Öğrenme ve bilinçte yer edinme yaşı 5 ile 7 arasında başlamaktadır. Bu yaş da çocuk çevreyi tanıma, keşfetme özelliği ile birlikte sevgiyi hissetmektedir. Çocukta sevgi, Güven hissetmelerinde en önemli etken kişinin kendisini sevmesi ve güvenmesidir.​​​Çocukların bir yaş grubundan sonra kendi haline bırakmak yerine onun her zaman, her şekilde yanında olacağını hissettirmeniz lazım. Bu duyguyu hissetmeyen çocukta özgüven eksikliği , kendini sevmeme ve dışarıya kendini kapatmaya kadar gitmektedir.

Çocuğun Kendine Güveni Nasıl Geliştirilir?

Çocukları ergenlikten sonra da güven duygusu nasıl oluşur? Öncelikle Sevgiyi hissettirmeniz çocuktaki birçok özelliği yeniden başlatmaktadır. Bir çocukta öğrenme yaşı her ne kadar 5 olsa da öğrenme çabası her zaman olması lazım. Ailede ki sevgi ne kadar kuvvetli olursa çocukta çevresine o derece sevgi, saygı gösterir. Çocuk aileden ne görürse gelecekte kendi arkadaşlarına ailesine o şekilde yaklaşım sağlar. Bu yüzden ailede iletişim ve davranış çocuk için çok çok önemli etkendir.

Çocuğa Özgüven Kazandırma Yolları

Çocuk aileden bulamadığı sıcak yuvayı başka yerde bulmasına izin vermeyin öncelikle ailenin içinde bulsun, hissetsin. Hatasını bulmak için beklemeyin hata yapsın bırakın. Hata yapa yapa çoğu gerçeği bulmasını sağlayın. Her istediğini yerine getirin demiyorum ama gücünüz yettiği kadar eğitici oyuncaklar, kitaplar alın, Okuyun. 1 Saat televizyonun karşısında durmayın onunla oyunlar oynayın, kitaplar okuyun, etkinlikler yapın.

İçine Kapanık Çocuğa Nasıl Davranılmalı?

Dışarı çıkın mesela insanları, şehri keşfedin. Kötülükleri anlattığınız kadar iyi, güzel olan durumları da anlatın. Bırakın çocuklar enerjisini evde değil sokakta, parkta tüketsin. Çocuklarınıza Sevgiyi eksik etmeyin. Çocuklarınızı en tatlı çağlarında yanında olduğunuz gibi en çaresiz, en yalnız hissettiği zamanda da yanında olun. Geleceğin en güzel nimetleri çocuklardır.

Yorum Yap