Eğitim

Çocukluk Döneminde Bunları Asla Yapmayın

Editör by Editörmatik

Çocuk mevzusu bir yandan hemen herkesin aynı fikirde olduğudu; çocukla çocuk olma, çocukluk işte, çocuktur ne yapsa yeridir; bir yandan da bütün bunları anında unuttuğu bir mevzu. Sohbetlerde ya da arkadaş toplantılarında sonsuz bir hoşgörü sarmalına sarılan çocuklar, iş anne-baba temsiline gelince sert duvarları karşısında buluyor. Konumuzu erken çocukluk, çocukluk ve okul çağı örnekleriyle açıklayalım.

Erken Çocukluk

Almak İstediğinizi Verdiğinizden Emin Misiniz?

Genellikle küçük çocuklarda görülen problemler arasında şunu gözlemliyorum; çocuk bisküvi/ çikolata vs. yiyiyor ve bitince ağlamaya başlıyor. Herkesin içinde – nedense- rezil olduğunu düşünen anne gayet normal olarak, “bitti.” Diyor. Ama çocuk ağlamaya devam ediyor ve gittikçe çocuğun çığlığı, annenin siniri yükseliyor.

Peki, bitti kelimesi bu çocuk için bir şey ifade ediyor mu?  Bitti ne demek çocuğumuza anlattık mı? Muhtemelen hayır.

Yapmayın, çocuklar aptal değil ancak bilgisizdirler ve sizin ya da çevrenizin öğretmediği hiçbir şeyi bilemezler.

Çocukluk

Bazen Çocuklar Karar Vermelidir

Birçoğumuzun başına gelmiştir, evde açlıktan ölmez inşallah diye dua ettiğimiz çocuğumuz, gittiği yerde dünyanın en iştahlı çocuğu oluverir. Oysa biz az önce “ Ali/ Ayşe kek yer mi?” diye soran ev sahibine “Hayır yemez.” Demiştik. Ama işte çocuk ikinci dilimi bitiriyor ve biz yalancı durumuna düşmemek için açıklamaya girişiyoruz: “oğlum/ kızım evde yemiyorsun, burada neden yedin? Ben sana yapmıyor muyum?

Yapmayın. Öncelikle çocuğunuzun kek yiyip yemeyeceğine kendi karar vermesine izin verin.  Sonra çocuğunuzu utandırmayın. Kendinizi haklı göstermek için çocuğunuza haksızlık etmeyin. Çocuğun kendi kararını kendi vermesi için fırsat tanıyın.

Okul Dönemi

Temsil Problemi

Biz anneler, kendimizinki hariç, kaç çocuğumuz varsa ilkokulu o kadar okur, o kadar mezun oluruz.  Hayır, şaka yapmıyorum. Öyle çalışır, öyle çabalar, handiyse okuma yazmayı yeniden öğreniriz. Ne kadar fedakârız. Da, bu durum yaygın bir problemin de temelini oluşturmaya başlar, çocuğumuza okuldaki ders durumuna göre davranmaya başlarız. Karne dediğimiz şey, bir dönemlik bir öğrenme değerlendirmesi olmaktan çıkar, o artık gurur ya da yergi kaynağıdır çünkü bizi temsil eder.

Yapmayın. Çocuğunuzun okuma bilgisinden, resim dersinden ya da yazma becerisinden çok daha fazlası olduğunu, zaten en iyi siz biliyorsunuz, unutmayın. Çocukluk döneminde eğitimin önemi çok büyüktür ,bunu asla aklınızdan çıkarmayın.

Yorum Yap