Eğitim

Çocuklarınızın Gelişimi için Oyun Stratejileri Geliştirin

Editör by Editörmatik

Oyunlar ile zeka gelişimine katkıda bulunma yöntemi çok eski zamanlardan beri kullanılmaktadır. Artık günümüzde çok sayıda aile bu konuda iyice bilinçlenmiş durumda ve çocukları için zeka oyunlarının önemini fark edebiliyorlar. Çocuğunuzu zeka gelişimleri için belli eylemleri yapmaya teşvik ederken bazı stratejiler geliştirmeniz gerekebilmektedir çünkü sizin de gayet iyi bildiğiniz gibi çocuklar bazı şeyleri aslında sevecek olsalar bile zorunlu kalma duygusundan ötürü onları yapmaktan kaçınabiliyorlar. Bu yüzden en etkili yöntem oyun haline getirilmiş zeka sorularıdır. Burada önemli bir konuya daha dikkatinizi çekmek istiyoruz; bu tip oyunları aşırı disiplin altında çocuklarınıza sunmaktansa, onları boş zamanlarını değerlendirecekleri bir hobi gibi göstermek çok daha fazla işe yarayabilir.

Mantık ve Hafıza Gelişimi için İyi Bir Seçim: Bil Bakalım Kim?

Bu oyunda çocukların istedikleri bilgiyi elde edebilmek için doğru soruyu sorabilme ve mantıklı düşünebilme becerileri gelişmektedir. Ayrıca çıkan karakterler akılda tutulmalıdır; bu yüzden hafızayı de geliştiren en popüler çocuk oyunlarından bir tanesidir.

Bilgisayarda Zeka Geliştiren Oyunlar

Bilgisayarın ve teknolojinin yararlı etkileri olduğunu da kabul etmek gerekir. Önemli olan çocuğunuzun internetten ve bilgisayardan mahrum kalması değil onu kontrollü şekilde kullanmayı öğrenmesidir. Bilgisayar oyunları içinde çocuğunuzun sözel, sayısal, görsel zekasını geliştirecek bir çok oyun bulunmaktadır.

Sayısal Zeka için Güzel Bir Oyun: Amiral Battı

Zeka oyunları arasında sayısal zekayı geliştirecek süper bir oyun; Amiral Battı. Oyunda doğru tahminlerde bulunma ve matematik zekası kullanma kazanmak için önemlidir. Amaç rakibin gemilerini batırmaktır. Eğer çocuğunuzun bir kardeşi yoksa bu oyunlara siz de rahatlıkla eşlik edebilirsiniz.

Jenga ile Çocuğunuzun Dikkatini ve Strateji Yeteneğini Geliştirin

Jenga oyununu birçoğumuz biliriz, çocuklar kadar bizim için de eğlenceli bir oyundur. 54 dikdörtgen prizma vardır ve bunları dizerken diğer prizmaların düşmesine neden olan kişi oyunu kaybeder. Çocuğunuz bu oyunda oldukça dikkatli olmak zorunda ayrıca strateji yeteneğini de geliştirebilir.

Görsel Zeka için Yap-Boz

Çocuğunuzun Zeka Gelişimi için en etkili oyunlardan biridir. Görsel zekayı arttıran, ayrıntılara dikkat etmeyi gerektiren ve bu ayrıntılardan bütünü bulabilmek için analitik düşünme becerisi isteyen bu oyun çocuğunuz için oldukça faydalıdır.

Yorum Yap