Eğitim

Çocuğunuza Doğru Çalışmayı Nasıl Öğretirsiniz?

Editör by Editörmatik

Günümüzde eğitim farklı bir boyut kazanmış durumda. Eskiden olduğu gibi sadece okulda alınan eğitim ile yetinilmemekte farklı eğitimlerde destek olarak okul eğitiminin yanında verilmektedir. Aileler çocuğumu nasıl daha iyi bir eğitim seviyesine getirebilirim derdine düşmüş durumda. Her aile çocuğunu en iyi şekilde yönlendirerek onun başarılı bir eğitim yaşantısı olmasını istiyor. Okul dışında çocukların evde çalışmalarına da en büyük katkıyı yine aileler sağlıyor.

Nasıl Doğru Çalışır?

Doğru çalışmayı öğretmek de bir uzmanlık alanıdır. Aileler çocuklara doğru çalışmayı öğretme görevlerini üstlendiklerinde mutlaka bilgi birikimine sahip olmaları gerekmektedir. Eğer yanlış bir yöntem ile doğru çalışmayı öğretmeye kalkarsak bu faydadan çok zarar ile sonuçlanacak bir durum yaratacaktır. Unutmayın ki ağaç yaşken eğilir. Bu sözden anlaşılacağı üzere çocuğunuza öğreteceğiniz yanlış bir çalışma yöntemi üniversite yaşamında bile onun bu yöntemi kullanmasına sebep olacak ve onu hatalı çalışma yöntemlerinden kurtulamamasına neden olacaktır. Bu nedenle çocuğunuza doğru çalışmayı öğretebileceğinize inanmıyorsanız uzman birinden ya da bir kurumdan yardım alabilirsiniz.

Sadece Ders Çalıştırma Sorun Yaratıyor

Ailelerin çocuklarına okul dışında yapmaları gereken şeyin sadece ders çalışmak olduğunu söylemeleri tamamıyla bir hatadır diyebiliriz. Çünkü çocuğun okulda sürekli ders yapması evde sürekli ders yapması onu ders çalışma isteğinden uzaklaştıracaktır. Bu durumun ortaya çıkmaması için ev ortamında çocuğunuza ders çalıştırırken mutlaka ufak aralar vermelisiniz. Yani onunla ders dışında farklı şeyler yaparak zaman geçirmeli, oyunlar oynamalısınız. Ya da arkadaşları ile zaman geçirmesine izin vermelisiniz. Bu onun evde ders çalışma isteğiniz tetikleyecektir. Sürekli aynı şeyin yapılması gerektiğini dinleyen bir çocuk bundan bıkarak farklı arayışlara kaçacaktır.

Ödül Yöntemi İle Ders Çalıştırma 

Çocuğunuza ders çalışma esnasında yaptığı çalışmalara göre ufak hediyeler verin. Örneğin sevdiği bir çikolata ya da dondurma. Çalıştığı süreye göre onun istediği bir yere götürebilirsiniz. Bu onu motive edecek ve derslerine daha fazla sarılmasına neden olacaktır. Eğer ders çalıştığını fark ettiğiniz zaman ona küçük bir hediye verirseniz bu onun görevlerinin bilincinde olmasını sağlayacaktır.

Yorum Yap