Eğitim

Çocukların Yapabileceği Eğitici Etkinlikler

Editör by Editörmatik

Çocuklarımızla kaliteli zaman geçirmek çok önemli. Özellikle okullar kapanıp tatil olduğunda “anne sıkıldım” lafını duymak istemiyorsanız eğlenceli alternatiflere göz atın.  Çocuğunuzla birlikte hem oynayın hem eğlenin. Çocuklarınızla eğlenmek için binlerce tercih ve imkân var örneğin definecilik, öncelikle güzel bir harita hazırlıyorsunuz, sonra hazine dolu bir sandığı evin herhangi bir yerine ipuçlarıyla beraber bırakıyorsunuz. Haritalarınıza bazen denizler, dağlar bile ekleyebilirsiniz sandalyeleri sandal, dağlarda ise kapıları kullanabilirsiniz.

İkinci seçenek olarak dedektiflik oynamayı deneyin. Hayallerinizin sınırı yok, bir kâğıt parçasıyla bile dünyayı fethedebilirsiniz. Yeter ki çocuklarınızla hoş zaman geçirin. Parmak boyasıyla resim, birlikte basit yemekler yapmak, eğlenceli bulmacalar çözmek, gölge ve kukla oyunları, sessiz sinema, saklambaç bunlardan bazıları

Çocuklar İçin El İşleri

Çocuklarınız için kaliteli ve onlara yeni şeyler öğretebileceğiniz etkinlikler tercih edin, Örneğin; kibrit çöplerinden kuklalar yapın bu onun motor becerilerini büyük oranda geliştiriyor. Bu kukla işini zor olarak görmeyin iki üç yaşındaki çocuklar içinde çocuklar için zeka geliştirici etkinlikler işine önce gölge oyunlarıyla sonrada tahtadan kukla yaparak bu işe başlayabilirsiniz. Kuklalarınız çok çok güzel olmayabilir ama hayallerinizde tam da bir sanat harikası yapabilirsiniz, sonra birlikte resim yapın koca atlasta çeşitli ülkeler bulup buralarda nereye gideceğimizi anlatın bir amacı olsun. Kutulardan bebek evleri, avizeler gibi eğlenceli şeyler yapabilirsiniz. origami sanatı el ve beyin koordinasyonu bakımından etkili bir el sanatı. Birlikte çalgı aleti çalmaya çalışın. Modadan da anlaması pek önemli değil elbise yapmaya çalışın, gazete kâğıtlarından kalmış kumaşlardan çok iyi işler çıkarabilirsiniz

Yani birlikte yeni şeyler deneyin yâda geleneksel oyunlar oynayın onların becerilerini geliştirin yaptıklarını yargılamayın, olmamış demeyin onlar sizinle eğleniyorlar ve keşfediyorlar.

Çocuklar için el işleri sayesinde alması gerekenleri kendiliğinden üstelik eğlenerek kazanmış oluyor.

El İşlerinin Çocuklara Faydaları

Bahsettiğimiz etkinlikler sayesinde çocukların motor becerileri güçlenir, sağlıklı ve özgüvenli karar verebilme olgusu oluşur, hayal güçleri kuvvetlenir, öfke ve streslerini kontrol edebilirler, sabırlı olmayı öğrenirler, bir işi keyifle bitirme isteği duyarlar, takım çalışmasında uyumlu olurlar ve en önemlisi kendini ve sizi tanırlar.

Asıl amacımız çocuklarımın ve bizim gün boyu yaşadığımız stresten biraz uzaklaştırmak, birbirimizle vakit geçirmek her zaman uyumlu da olmak zorunda değilsiniz yeri gelince kavga da eğitimi bir parçası ama sonunda eğlenmek elinizde kalan en güzel şey oluyor.  Her çocuk hayal kurar kiminin gerçekleştirecek gücü vardır kimi zamanla yapar kimi de pes edip bırakır, çocuklarınıza pes etmemeyi öğretin.  Yaptıkları çabaladıkları şeylerle gurur duyun illa bir sanat eseri yapmak zorunda değiller bir Picasso da olmak zorunda değiller onlar kendileri gibi olsunlar mutlu bir hayat yaşasınlar. İşte o zaman hem kendilerine hem de dünyaya çok şey katarlar hayalleri olan diğer çocuklara yardım ederler, fikirleri ve söyleyecek sözleri olur. Toplumun onları robot gibi yönetmesine izin vermezler.

Yorum Yap