Eğitim

Çocukların Hayal Gücü Nasıl Geliştirilir?

Editör by Editörmatik

Her anne ve baba çocuklarının çok başarılı olmasını ister, çok ünlü bir ressam, çok başarılı bir yazar, doktor, mühendis, müzisyen aklınıza ne gelirse ama bu isteklerinizi çocuklarınız hayal dünyasında şekillendirerek geleceklerinde yansıtırlar.

Çocuğun Hayal Gücü Nasıl Gelişir?

Her çocuk dünyaya bu yetisiyle gelir ve okul öncesi dönemde hayal kurma yönü en üst sevilerde kendini gösterir. Bu dönemden sonra sağlıklı gelişiminde hayal gücünün geliştirilmesi ve desteklenmesi gerekir. Çocuğunuzun gördüğü her obje, nesne, ses, yansıma, oyuncaklar onun hayal dünyasının gelişmesinde önemli rol oynarlar. Size düşen en önemli görev onların ilgi alanların dağıtmadan herhangi bir müdahalede bulunmadan oyunlarına dâhil olmaya çalışmaktır. Gelişme çağındaki her çocuk gördüğü her şeyle sembol, nesne gibi şeylerle hayal gücünü besleyebilir. Bu da çocukta öğrenme ve merak dürtüsünü tetikler.

Hayal Gücünün Geliştirilmesi İçin Ne Yapılmalı?

Gelişim çağındaki çocuklarınıza vakit ve zaman ayırın onlarla konuşun hatta yeri geldiğinde onlarla dertleşin. Hayallerinin gelişmesinde en büyük yardımcılarınız kitaplardır. Onlarla bulduğunuz her fırsatta kitap sayfalarında kaybolun. Okumayı henüz öğrenmemiş çocuklarınıza çeşitli masallar anlatarak onların kalbine kitap okumayı aşılayın. Bu hem çocuğunuzun hafızasını kuvvetlendirir. Hem de algısını besler.

Günümüz teknolojisini çocuklarımızın hayatından çıkarmamız mümkün olmasa da bunu akılcı ve işlevsel yararımız için kullanabiliriz. Çok zorunlu kalmadıkça küçük çocuklara televizyon gibi görseller izletmemeye özen gösterin başkalarının hayal dünyasına göre şekillenmesin hayalleri, mecbur kalırsanız da birlikte izlemeye özen gösterin gördüklerinizi ona anlatın.

Dikkat Edilecek Önemli Noktalar

Çocukların hayalleri konusundan yola çıkarak tasarladıkları şeyleri yıkıcı olarak eleştirmeyin. Örneğin; olmamış, yapamamışsın, beğenmedim gibi, yanlışlarını ve hatalarını birlikte yapıcı olarak değerlendirin.

Müziği sevip çalmasına, şarkı söylemesine teşvikte bulunun, birlikte şarkılar söyleyin sesinizin ne kadar güzel yâda çirkin olduğuna bakmayın çocuğunuza öz güveni öğretin, çocuğunuzla evcilik oynayın, onları sinema, tiyatro, müze gezilerine götürün.

Hayallerini sizinle paylaşmasını sağlayın ve hayallerini gerçekleştirmede ona destek olun onu da kendinizi de   “ bu olmaz, başaramayız” diye şartlandırmayın. Başarılı olamasanız da eğlencenin tadını çıkarın. Bizim geleceğimizi çocuklar tasarlıyor aslında onların hayallerini özgür bırakın onlar masumca çabalarken kalplerini başaramama korkusuyla karartmayın. Onları gerçeklerin stresli havasında da boğmayın. Gelecek güzel olan hayallerle şekillenir ve devam eder bunu da en iyi başaran mimarlar çocuklardır. Hayatı, yaşamayı sevmeyi öğretin onlara yaptıkları şeyleri zorla değil mutlulukla yapsınlar uzayın derinliklerinde kaybolmaksa hayalleri kuş olup uçmaksa onları bırakmaktan korkmayın. Dünyada yaşayabilmeleri için bu evreni sevmeleri gerekir. Ondan korkarak büyümeleri değil. Hayaller bizi başarmaya yakın kılar, hayata karşı umutla dimdik baş etmemizi sağlar. Hayallerimiz belki de kinimizi öfkemizi yok eder.

Unutmayın çocukların hayallerinde masum bir dünya var bunu birlikte şekillendirin

Yorum Yap