Sağlık

Çocukların Alt Islatma Problemi

Editör by Editörmatik

Çocuklarda Alt Islatma Probleminin Sebepleri Neler Olabilir?

Öncelikle tıp dilinde ‘enurezis’ olarak bilinen çocuklarda alt ıslatma sorunu diğer bir deyişle yatak ıslatma sorunun temeline inilmeli. Yani çocuklarda ki bu alt ıslatma probleminin temel kaynağının psikolojik mi yoksa fiziksel bir sorun mu olduğu tespit edilmeli.

Çocuklarda Alt Islatma Probleminin Nedenleri Nedir?

Bir çocuğunun altını ıslatmasının normal olduğu yaş sınırı 5’tir. Çocuk eğer 5 yaşını doldurdu ise alt ıslatması bir problem haline gelmiş demektir çünkü genellikle çocuklar 2-3 yaş aralığında gündüz idrarlarını kontrol edebilecek hale gelirler. 3,5- 4,5 yaş aralığında ise gece idrarlarını kontrol edebilecek hale gelirler bu sebeple çocuğun 5 yaşından itibaren altını ıslatmaya devam etmesi problem teşkil eder ve kaynağının bulunması gerekir. Bu durum hem çocuk hem de aile açısından zor olacaktır ve ailenin bu dönemde bilinçli olması çocuğun hem psikolojik hem de fiziki gelişimi için çok önemlidir. Çocuklarda ki alt ıslatma sebeplerinden bazılarını sıralayacak olursak sıralama şu şekilde olur:

  • Fiziksel sebeplerden kaynaklanan alt ıslatma probleminin sebepleri: Parazitler, böbrek sorunu, diyabet ve mesane problemi gibi.
  • Psikolojik sebeplerden kaynaklanan alt ıslatma probleminin sebepleri: Aileye yeni katılan bir kardeşi kıskanıyor olması, tuvaletini kendisi yapması konusunda ailesinden veya çevreden gelen ısrarcı tutum, korktuğu şeyler ile karşılaşması yani fobileri olabilir, eğitim hayatında ki başarısızlıkta bu sebepler arasında sayılabilir.

Alt Islatma (enurezis) Problemi Yaşayan Çocuklara Karşı Nasıl Davranılmalı?

Daha önce de söylediğimiz gibi bu durumda en büyük görev anne ve babaya düşmektedir. Anne ve baba bu durumda bilinçli olmalıdır eğer çocuğu 5 yaşını doldurduysa ve hala altını ıslatmaya devam ediyor ise doktora başvurulmalıdır. Çoğu anne ve babalar bu gibi durumları çocukların dikkat çekmek için yaptığını düşünebilir fakat bu büyük bir yanılgı olabilir çünkü bir çocuk 5 yaşını doldurmasına rağmen hala altını ıslatıyor ise kesinlikle bir sorun var denilebilir. Hiçbir çocuk altını bilinçli olarak ıslatarak utanç verici bir duruma düşmek istemez bu sebeple çocukların bu problemi ciddiye alınmalıdır. Çocuk altını ıslattığı zaman ona kızıp, bağırılması çocuğun psikolojisine zarar verebilecek sebeplerdir eğer çocuğunuz bu problemi yaşıyor ise anlayış göstermeli onu üzmeyecek aksine onu motive edecek şeyler söylemeniz gerekmektedir.

Çocuklarda Alt Islatma Probleminin Tedavisi Nedir?

Öncelikle çocukta ki bu problem için bir doktor yardımı alınır fakat bazı çocuklar bu problemi kendisi de aşabilir ama çocuk eğer 8-9 yaşına geldiyse ve çocuk altını ıslatmaya hala devam ediyorsa doktor yardımına kesinlikle başvurulması gereklidir. İlaç tedavisi çocuğun bu problemi aşmasında tek başına yeterli olmayabilir. İlaç kullanımı bırakıldığında problem tekrarlanabilir. Bu durumda ‘alarm’ yöntemine başvurulması daha etkili olacaktır.

Yorum Yap