Blog

Çocuklarda Uyku Alışkanlığı Nasıl Kazandırılır?

Editör by seoturka

Çocuklarda uyku alışkanlığı önemli bir durumdur. Anne ve baba olmak oldukça sorumluluk istiyor. Bir çocuğu büyütmek ve yetiştirmek oldukça zaman isteyen bir süreçtir. Bu süreçte sabırla ve itinayla çabalamamız gerekir. Çocuklar oldukça hareketli varlıklardır. Bir çocuğun beslenmesini, uykusunu düzene koymak emek isteyen bir durumdur. Çocuklar ilgi odağı olmayı severler. Çoğu zaman sırf bu yüzden huysuzluk yaparlar ve uyku düzenini bozarlar. Çocuğun uyku alışkanlığını düzene koymak için her gün aynı saatte uyutmanız gerekir. Uyku saati düzensiz olması durumunda çocuk diğer bir güne yorgun, halsiz ve enerjisiz uyanır.

Çocuklarda Uyku Düzeni Nasıl Sağlanır?

Çoğu çocuk geceleri yataktan kalkıp korkarak anne ve babasının yanına giderek onlarla uyumak ister. Buna izin verilmemeli. Uzmanlar bunu doğru bulmuyor. Sürekli böyle yapan bir çocuk ileriki yaşantısında zorluklar yaşar. Karanlık ortamı bahane eden çocuklar için gece lambası iyi bir seçenek olabilir. Çocukların hayal dünyası çok geniştir. İzlediği bir film, anlatılan bir masal onda yer edinir. Yaratıkların, canavarların var olduğuna inanırlar. Bu yüzden uykuya dalmada problem yaşayan çocuklar var. Anne ve babalar bu konuda çocuklara bilgi vermeli ve çocuğun korkusunu gidermeli. Çocuğunuzun çok sevdiği oyuncağıyla uyumasına izin verebilirsiniz. Bu çocukta güven duygusu oluşturacaktır.

Çocuklarda uyku düzeni.

Bebeklerde Ve Çocuklar Uyku

Herkesin uyuma saati değişiklik gösterir. Bebeklerin uykuya daha çok ihtiyacı vardır. Yaş aldıkça uykuya ihtiyaç daha çok azalmaktadır. Ama her insanın düzenli bir uykuya ihtiyacı vardır. Özellikle okul öncesi ve okul döneminde çocukların düzenli saatlerde uyuması gerekir. 2-11 yaş arası çocukların 9:30 ta uyuması gerektiği söylenir. İyi bir uyku için ve gece uykusundan kalkıp huysuzluk yapmaması için uykuya dalmadan önce masallar ve hikayeler anlatılabilir. Bu hikaye ve masallar içerisinde uykunun önemini çocuğa enjekte edebilirsiniz. Çocuğun uykuya dalması için karanlık ve sessiz bir ortam sağlamalısınız. Ortam ışığı çocuğun uykusu için çok önemlidir.

Yorum Yap