Teknoloji

Çocuklarda Teknoloji Bağımlılığına Karşı Önlemler

Editör by Editörmatik

Teknoloji günümüzde büyük küçük herkes tarafından yoğun bir şekilde kullanılmaktadır. Cep telefonlarımıza kadar giren İnternet, sosyal medya hesaplarımız, Whatsapp programları, mailler ve daha birçok uygulamalar nedeniyle teknolojik aletlerden ve onlarla alakalı olan her türlü platformdan uzak durmamız biraz zor olabilmektedir. Büyüklerin hem iş hem sosyal yaşantılarında teknolojik bombardımana uğradıkları bir gerçek hatta bazı zamanlarda durum o kadar kötüye gidiyor ki çocuklar da oyalansınlar diye anne-babalar tarafından teknolojik aletlere yönlendirilebiliyorlar. Tabii ki teknoloji dünyasındayız ve bundan tamamen uzak kalmamız gerekmiyor çünkü zararları kadar getirdiği birçok kolaylık ve fayda da var. Yine de gereğinden fazla aşırı kullanım teknolojik bağımlılık olarak nitelendiriliyor ve bu durum küçük yaştaki çocukları dahi üst düzeyde etkilemiş durumda!

Çocuğunuz Teknoloji Bağımlısı Olabilir mi?

Çocuklarda Teknoloji Bağımlılığını aslında rahatlıkla fark edebilirsiniz. Çocuğunuz internetten başka bir şeyle uğraşmıyorsa, sürekli odasında telefonunun ya da bilgisayarının karşısında vakit geçiriyorsa, internete bağlı kalma süresi çok uzun saatler boyunca sürüyorsa, İnternet kullanımını kısıtlamaya kalkıştığınızda aşırı tepkili davranıyor ve yoksunluk belirtileri gösteriyorsa, gerçek hayattan ziyade sanal uğraşlarla meşgulse çocuğunuzun teknoloji bağımlılığı söz konusu olabilir. Bu durumda belki de sizin yapacağınız en iyi şey ona İnternet yerine zihnini meşgul edip, odaklanabileceği başka bir obje sunmak olabilir. Çocuğunuzun hem zihinsel gelişimini desteklemek hem de eğlenmesini sağlamak için onu akıl oyunlarıyla meşgul etmek bizce iyi ve yararlı bir fikir gibi görünüyor.

Çocuğunuza Akıl Oyunları ile Daha Sağlıklı ve Verimli Bir Yaşam Sunun

Teknolojik bağımlılığa karşı akıl oyunları ile meşgul olmak çocuğunuz için oldukça faydalı ve beklediğinizin üstünde iyi neticeler verebilir. Hatta bazı okullara bunun için akıl oyunları sınıfları açılmaktadır. Akıl oyunları ile öğrenciler uyuşmuyor; aksine hızlı ve çabuk karar verme, bir sonraki aşamada ne olabileceğini görme ve ona göre strateji geliştirme, olasılıkları hesaplama, sabırlı olma ve mantıklı davranma gibi önemli yetenekleri gelişmiş oluyor. Abolone, Satranç, Q-Bitz, Mangala, Kalami, Katamino, Pentago gibi akıl oyunları günümüz çocuklarınca tanınmaya başlandı bile. Teknolojinin, çocukların dikkat eksikliğinde yarattığı olumsuz etkiyi de bu yöntemle önemli ölçüde giderebilmek mümkündür.

Yorum Yap