Sağlık

Çocuklarda Kusmaya Ne İyi Gelir?

Çocuklarda Kusmaya Ne İyi Gelir?
Editör by Behlül Güngör

Çocuklarda kusma sık görülebilen rahatsızlıklar arasındadır. Çocuğunuzda kusma çok sık oluyorsa ve geçmiyorsa mutlaka bir doktora danışmanızda fayda vardır. Bu gibi durumlarda sürekli kusmaya yol açan sebebin bulunması gerekmektedir. Çocuğunuzun daha hafif kusma sorunlarında ise siz de onu rahatlatabilir, durumun hafiflemesine yardımcı olabilirsiniz. Çocuklarda mide bulantısı nedenleri farklılaşabilir.

Çocuğunuzdaki Mide Bulantısının Nedenleri

cocuklarda-kusma-nedenleri-cocuk-mide-bulantisi.jpg

Çocuğunuz mide bulantısı sorunu yaşıyorsa bunun birkaç tane sebebi olabilir. Çocuklar bildiğiniz gibi genellikle ateşle beraber mide bulantısı ve kusma sorunu yaşayabilirler. Ayrıca yine çok sık görülen sebeplerden bir tanesi de mide üşütmesidir. Çocuğunuz üşütmüşse kusma ve karın ağrısı problemleriyle karşılaşabilirsiniz. Mikrop kapma ve yenilen bir yiyeceğin mideye dokunması da diğer faktörlerdendir ve oldukça yaygındır. Midesi bazı besinleri kaldıramıyor olabilir. Çocuğunuz böyle bir sorunda oldukça halsiz olabilir. Eğer kusmalar kısa süreliyse bazı önlemler alabilirsiniz.

Kusmayı Engellemek İçin Ne Yapılmalı?

cocuklarda-mide-bulantisi-nedenleri-cocuklarda-kusma.jpg

Çocuğun kusması nasıl engellenir; çocuğunuzu bu sorundan kurtarmak için öncelikle nedeni iyice anlamanız gerekmektedir. Mesela bebeğiniz kusuyorsa ve bu reflü kaynaklıysa yatış pozisyonu ve beslenme duruşunda düzeltmeler yapabilirsiniz. Bazı kusmalar hastalık kaynaklı olmaktadır örneğin çocuğunuz ishalden ya da herhangi bir bağırsak enfeksiyonundan ötürü kusuyor olabilir. Burada hastalığın geçmesi kusmayı da durduracaktır. Kusmayı önleyen ve durduran ilaçlar vardır ama bunları kesinlikle hekime danışarak kullanmalısınız. Önlemler nedenlere bağlı olarak değişmektedir o yüzden çocuğunuzdaki bu sorun için doğru tespitlerde bulunmak önem kazanmaktadır.

Kusan Çocuklar İçin Ne Yapılmalı?

Çocuğunuz kusmadan ötürü keyifsiz ve halsiz olabilir peki, siz kusmadan sonra neler yaparsanız onu rahatlatabilirsiniz? Öncelikle çocuğunuza bir süre hiçbir şey vermemeye dikkat edin; midesi en az 1 saat boş kalmalıdır. Özellikle çocuğunuzu ferah bir odaya geçirip onun uyumasını sağlarsanız kendini toparlamasına yardımcı olabilirsiniz. Uyku kusmayı da hafifletecektir. Çocuğunuz kustuğu zaman sıvı kaybı yaşayacağı için bu olumsuz bir etki yaratabilir. Fakat kusan çocuğa çok fazla sıvı vermek de onu kötü etkileyebileceğinden yavaş yavaş az miktarlarda sıvıyla bu kaybını telafi etmek gerekebilir. Kesinlikle çocuğunuza kızarmış yiyecekler vermeyin ayrıca süt ve süt ürünlerinden de uzak durulmalıdır.

Kusan Çocuğunuza Hangi Besinleri Vermelisiniz?

kusmaya-iyi-gelen-yiyecek-ve-icecekler-cocuklarda-mide-bulantisi.jpg

Kusmaya iyi gelen yiyecekler hangileridir? Yiyeceklerden bahsetmeden önce tabiki nane-limon karışımından bahsetmek istiyoruz. Nane-limon karışımı sayesinde çocuğunuzdaki mide bulantısı büyük ölçüde bastırılabilir. Yine Türk kahvesi (kuru)ve limon karışımı da iyi bir rahatlatıcıdır. Çocuğa kusmasından sonra en az 1 saat boyunca hiçbir şey vermeyin ama sonrasında az az da olsa su içirebilirsiniz. Bu suyu çocuk kusmazsa biraz zaman geçtikten sonra yine az az su takviyesi yapabilirsiniz böylece sıvı kaybı telafi edilmiş olur. Çocuk kusmuyorsa az miktarda meyve suyu ( özellikle portakal ) içirin. Kusma sorunu yok olduğunda ise ona iyi gelecek besinler arasında; bisküvi, pirinç çorbası, elma gibi hafif yiyecekler yer almaktadır. Kusma geçmezse çocuğunuzu mutlaka doktora götürün.

Yorum Yap