Blog Sağlık

Çocuklarda Kemik Gelişimi Nasıl Desteklenir?

Editör by seoturka

Çocuklarda kemik gelişimi çok önemlidir. Çocuklukta edinilen beslenme alışkanlığı hayatının ileri ki dönemine de etki ediyor. Çocukların hem fiziksel hem de zihinsel gelişimi için beslenme çok önemlidir. Çocukların kemik gelişimini sağlamak için sağlıklı yiyeceklere başvurmalı. Kemik gelişimi her yaşta olabilmekte ama çocuklukta bu durum daha hızlıdır.

Kemik Geliştiren Yiyecekler Ve Besinler

Kemik gelişimi için ne yemeliyiz veya ne yedirmeliyiz sorusuna vereceğimiz cevap, osteoporoz denilen kemik erimesi ileri ki yaşlarda süt içenlerde daha az görülür. Sağlıklı bir beyin sağlıklı bir vücutta bulunur. Bu yüzden ebeveynlerin çocuğun beslenmesiyle yakından ilgilenmeli. Çocukların haşlanmış yumurta yemesi sağlanılmalı. Bu hem çok iyi bir protein kaynağı hem de kemik gelişimi için yararlıdır. Çocukların kemik gelişimi için zencefil çok yararlıdır. Zencefili rendeledikten sonra yarım bardak ılık su ile karıştırıp içine bir kaşık bal atıp çocuğunuza içirebilirsiniz.

Çocuklarda kemik gelişimi için nelere dikkat edilmeli

Çocukların hem fiziksel gelişimi için hem de zihin gelişimi için ton balığı da önerilir. Bunların dışında ağaç çileği, elma, portakal suyu, havuç gibi meyvelerde kemik gelişimine yardımcı olur. Özellikle gelişme çağındaki çocukların sağlıklı beslenmesi gerekir. Vücudun hem enerji ihtiyacını hem de protein, karbonhidrat, yağ ve mineral ihtiyacı karşılanmalı. Okul dönemindeki çocukların ara öğünde beslenme çantasına sağlıklı besinler konulmalı. Çocukları hazır gıdalardan olabildiğince uzak tutmalı. Beslenme çantalarına doğal ve el yapımı yiyecekler konulmalı. Sağlıklı bir kemik gelişimi için sporda faydalıdır. Düzenli bir uyku düzeni de çok önemlidir.

Bebeklerde Kemik Gelişimi İçin Besinler

Çocukların kalsiyum ve minerallerden zengin yiyecekler tüketmesine yardımcı olunmalı. Kalsiyum ve mineral hem kemik gelişmesine hem de kemiklerinin güçlenmesine yardımcı olur. Kalsiyum vücut tarafından çabuk işleve giren ve kemik gelişimi için doğrudan ilişkilidir. Uzmanlar süt ve süt ürünlerini tavsiye ediyor. Süt, vücuda çok büyük faydası vardır ve her yaşta içilmesi tavsiye edilir. Ayrıca süt içimi çocuklarda boy uzamasına yardımcı olur. Çocukluktan beri süt içenlerin daha dinç ve daha güçlü olduğu bilinmektedir.

 

 

Yorum Yap