Eğitim

Çocuklarda El Yazısı Nasıl Düzeltilir ?

Çocuklarda El Yazısı Nasıl Düzeltilir ?
Editör by seoturka

Her çocuğun el ve kas becerisinden kaynaklanan sebepler dolayısı ile el yazısını yazarken defterlerinde düzensizlikler meydana gelmektedir. Bu becerinin yetersizliği el ve kas becerilerinin yanında az alıştırma yapmaktan da kaynaklanmaktır. Tüm bunları yaparken bir süreç içinde yazıda bocalayabilir, yazı yazma konusundaki yetersizliği kendine güvensizlik ve yazma istememe gibi sonuçları doğurur. Bu sonuçların önüne geçmek, yazı yazma stilini geliştirmek adına çeşitli yollar tercih edilmeli, ve çare arayışına girilmelidir. Düzeltici teknikler belli bir süre içinde baş gösterecek ve çocukların yazılarının düzelmesine zemin hazırlayacaktır. 

yazi-yazma.jpg

  • Düzenli yazan çocukların yazılarının sergilenip sınıf içinde sunularak ödüllendirmenin çocuk için çok büyük faydası bulunmaktadır. Çünkü etrafındaki arkadaşlarını örnek alarak onları model olarak görerek azimli hale gelmesini sağlayabilirsiniz. Bu birbirleri arasında kıyaslanma olmadığı sürece olumsuz sonuç doğurmayacaktır. Çünkü, ödül ve motivasyon çocuğu daima pekiştirecek özenli yazımına dikkat edecek ve yazının kontrollü gelişimini sağlayacaktır.
  • İzli defterlerin kullanımı o çocuğun örnek olarak gördüğü harfler üzerinden daha kontrollü ve dikkatli yazı gelişimini sağlar. O izlerden oluşan harflerin takip edilmesi gerekecek doğru yazım stilini baştan savma yazamayacaktır.
  • Yazıların düzelmesi için az ve öz alıştırmaların yapılması gerekir. Çocuğun sıkılmasını engelleyen bir yöntem olmakla birlikte, dikkatinin de yoğun olmasına yön verilip alıştırmaların özenle yapılması gerektiği konusunda uyarıların eşliğinde çocuk yazı yazma usulüne hakim olacak ve kendine özgün yazılarını ortaya çıkarmasına vesile olacaktır.
  • El kaslarının gelişimi içinde faydalı olacak harflerin yazış şeklinin tekrar amaçlı yapılması ve bunların oyun eşliğinde gerçekleştirilmesi gerekir. Örneğin, çocuğun defter başında sürekli kalması onu sıkılmasına sebebiyet vereceğinden zaman zaman ufak hatırlatmalar yoluyla havada yazım tekniklerini oyun haline getirip tekrar ve aktivitelerin yapılması sağlanabilir. Kelimelerin yazılışını havada yazıyormuş gibi birlikte yapmanın çocuğun hem tekrar ve alıştırma yapmasına girecek hem de bu işin eğlencesine vararak zevk alacaktır.

izli-defterlerin-kullanimi.jpg

  • Yanlış yazılıp yazılmadığına dair düzgün yazılması açısından yazı etkinliği boyunca sürekli takip dikkatlerini toplanmasına yardımcı olacaktır. Alınmış olan uyarılar ve dönütler yazının gelişmesini sağlayacaktır.
  • Basit içerikli alıştırmalar çocuğun yazı gelişiminde daha etkili bir yöntemdir. Fıkra, tekerleme, küçük ilgi çekici yazıları yazman onların daha özenli yazı yazmalarına yön verecektir. Hem sıkılmadan yazacaklar hem de yazı yazarken kuralları dikkate alarak yazmış olacaklarıdır. Bir başka deyişle tekerleme yazan çocuk ilgisini çektiği bir yazı imla ve yazım kurallarına daha dikkatli olmasına yardımcı olmaktadır.
  • Görülüğü gibi, çocukların yazı etkinliklerinde dikkat ve odaklanma, motivasyon, küçük uyarılar gibi alt maddelere önem vererek çocuğun yazı gelişimi geliştirmesine ve yazı yazma konusundaki güçlüklerin azaltılmasını sağlamış olacaksınız. Bunun yanı sıra takip edilen küçük alıştırmalar ve tekrar oyun eşliğinde gerçekleşirse hem el ve kas becerisi gelişmiş olur hem de yazısını düzeltmiş olursunuz.

Yorum Yap