Sağlık

Çocuklarda Doğru Beslenme

Editör by Editörmatik

Çocukların Beslenmesi konusunda birçok aile endişeli bir tutum sergileyebilmektedir. Sizin de çocuklarınız çoğu kez yemeği reddediyor, az yiyor ya da hep abur cubur isteği duyuyor olabilir fakat onları istediğiniz gibi yönlendirebilmeniz ve hayatları boyunca çok faydalı olacak yeme alışkanlıkları kazandırabilmeniz için belli başlı bazı yöntemleri uygulamayı deneyebilirsiniz. Yani durum sandığınız kadar kötü olmayabilir, çocuklar her zaman eğitilmeye hazırlardır. Peki, hangi yöntemleri deneyebilir ve nasıl çocuklarınızı doğru beslenme konusunda bilinçlendirebilirsiniz?

Çocuklar Gördüklerini Taklit Ederler

Çocuklarınıza sözle değil davranışlarınızla örnek olmak onlara istediğinizi yaptırmanın daha etkili bir yoludur. Abur cubur tüketimini onların yanında yapmayın. Mümkün olduğunca yanında sağlıklı besinler yiyin.

 

Hafif ve Sağlıklı Yiyecekleri Göz Önünde Bulundurun

Çocukların Doğru Beslenmesi için yapacağınız teşvikler önemlidir. Masanın ve onların kolay ulaşabilecekleri yerlerin üstüne çikolata değil de meyve, kuru yemiş gibi besinleri koymanız büyük bir fark yaratacaktır.

Çocukların İlgisini Çekecek Süslemeler Yapın

Çocuklarınız sebzeleri sizin kadar keyifle yemeyebilir ama onlar süsü her zaman severler. Tabaklarında sebzelerle süsler ve şekiller meydana getirmeniz onları yemelerini kolaylaştıracaktır.

Farklı Seçenekler Sunun

Değişik besin gruplarından beslenme alışkanlığı edinmeye de faydalı olabilecek bir yöntem; birkaç çeşit sebzeyi masada bulundurmak ve çocuğunuza seçim şansı tanımak.

Besinlerin Faydalarından Bahsedin

Hangi besinin ne gibi olumlu etkileri var? Bunları çocuklarınıza sıkça anlatın. Bilinçaltına bu bilgiler zamanla iyice yerleşecek ve çocuğunuzun kendiliğinden bu besinlere yönelmesine yardımcı olacaktır.

Ara Öğünlerini Hazırlayın

Çocuklarınız okulda başka çocuklar ve kantindeki abur cuburlar tarafından kolaylıkla baştan çıkartılabilirler. Siz yılmayın; her gün çocuklarınızın ara öğünlerini sağlıklı besinlerden oluşturun. Çocuklarınıza bu alışkanlıkları kazandırmak için ısrarcı ve kararlı davranın.

Yemek Yaparken Sizin Yanınızda Olsunlar

Tabiki her zaman sizinle yemek yapmayacaklar ama çocuklar kendi yaptıkları yani katkıda bulundukları yemekleri yemek için daha istekli olacaklardır. Mesela beraber sebzeli poğaça yapabilirsiniz ya da yoğurtlu havuç salatası…

Yorum Yap