Blog

Çocuklarda Dikkati Arttırmanın Yolları

Editör by seoturka

Kış aylarında fazlasıyla yorulan bedenler bahar aylarının gelişiyle ister istemez kendini salar ve rahatlar. Çocuklarda da okula gitmek ve derslere konsantre olmak durumu gittikçe güçleşir. Çocuklar enerji patlaması yaşarlar ve ders çalışmak yerine sürekli oyun oynamak, rahat kalmak isterler. Metabolizmaları hızlanan, bedensel gelişimleri ve hormonları değişen çocuklar dikkat dağınıklığı yaşayabilir.

Peki bu enerji yoğunluğunu, dikkat dağınıklığı nasıl giderilir? Dikkat dağınıklığını çözmenin yolları nelerdir? gibi soruların cevaplarını inceleyelim.

Çocukların Dikkat Kalitesini Artırmak İçin Yapılması Gerekenler

1. Hareketli faaliyetler yapmasını destekleyin ve önemseyin!
Çocuk olmak, hareket etmek demektir. Her çocuğun günde 6-7 saat hareket etmeye ihtiyacı vardır. Bahar aylarının gelmesiyle birlikte bu hareketlilik daha da artacaktır. Hareketsiz ya da masa başı işler çocuklara göre değildir. Bu nedenle daha çok hareketlilik içeren aktivitelerle çocuğun dikkatini toplamak gerekir.

2. Sanatsal ve sportif aktivitelere yönlendirin!
Çocuğunuzun yeteneklerine ve ilgi alanına göre bir sanat dalına ya da spor dalına katılmasını sağlayın. Hem hareketlilik açısından hem de sosyallik açısından en doğru seçim bu olur. Hem bir hobisinin olması hem de sevdiği bir faaliyetle uğraşması dikkat kalitesini de olumlu yönde etkileyecektir.

3. Birlikte nefes ve gevşeme egzersizleri yapın!
Dikkati geliştirmek açısından çok önemli olan egzersizler olan nefes egzersizleri, bedensel ve ruhsal enerjiyi dinginleştirir, dikkatin kısa sürede toplanmasını sağlar.

4. Söylediğiniz şeyleri tekrarlatın ya da gözlerini kapatarak gördüklerini anlattırın!
İşitsel bir dikkat kazandırmak adına söylediğiniz sözcükleri ya da cümleleri tekrarlatmak çocuk için çok önemlidir. Oyunlaştırarak yaptığınız bu etkinlik aynı zamanda uygulamalı da olabilir. Örnek olarak bir kitap verip odasına götürmesini ve odasından da geriye başka bir kitap getirmesini isteyebilirsiniz. Böylece hem işitsel hem uygulamalı bir etkinlik ile oyunlu eğitim de vermiş olursunuz. Aynı şekilde bir kitapları resimleri göstererek gözlerini bir süre sonra kapatın ve resimlerde gördüklerini anlattırın. Hem görsel açıdan hem işitsel açıdan hem de uygulamalı olarak çok iyi bir eğitim olacaktır.

5. Birlikte devamlılığı olan ve oturmuş bir çalışma planı yapın!
Bahar ayları ile birlikte dikkat ve konsantrasyon unsurları zayıflayacağından çocuğun gerçekten uyum sağlayabildiği iyi bir çalışma düzeninin olması gereklidir. Böyle bir çalışma temposunu yakalayan çocuk, çalışmadığı zaman kendisini eksik hissedeceğinden bahar aylarının gelmesi ders çalışma düzenini de aksatmayacaktır. Ders düzeni sabit kalmalıdır fakat çalışma temposunu hafifletmek gerekir. Önemli olan çocuğun verimli çalışması ve öğrenmesi gereken konuları öğrenmesidir.

Yorum Yap