Eğitim

Çocuklara Okulu Nasıl Sevdirirsiniz?

Editör by Editörmatik

Çocuklar bizim geleceğimizdir. Bir çocuk fidana benzer; onu sular bakarsanız oda büyür ve meyvesini size verir. Çocukların gelecekte iyi bir birey olmaları ve iyi bir meslek edinmeleri için maddi ve manevi olarak iyi bir eğitim hayatının olması gereklidir. Her çocuk belirli bir yaşta okula başlar çünkü çocuğun gelişimi için eğitim temel unsurdur. Ancak her çocuk okulu sevmez hatta bazı çocuklarda okula gitmek fobi haline gelmiştir. Ebeveynler ne olursa olsun çocuklarını okula göndermeme gibi bir durumlarının olmayacağı için okulu çocuklar sevdirmek zorundadırlar. Eğitimin insan hayatına yön verdiğini ve ilerisi için gerekliliği çocuklara iyi bir dille anlatılmalıdır. Çocuklara okulu sevdirmenin yolları elbette vardır. Bu yolları bazen siz de belirleyebilirsiniz.

Çocuklara Okulu ve Eğitimi Sevdirmenin Yolları

-Çocuklar genellikle oyun oynamayı çok severler. Bu yüzden okula giderlerse oyunlarından fedakârlık yapacaklarını düşünürler. Siz onlara okulda yeni arkadaşlar edineceğini ve onlarla oyunlar oynayabileceğini anlatabilirsiniz. Okulda onların bilmediği oyunları da öğreneceğini çocuklarınıza söyleyin.

-Bazı çocuklar annelerinden ayrılacağını düşünerek okula gitmeyi düşünmeyebilirler. Bu süreçte siz çocuğunuzla okula gidebilirsiniz ancak bunu alışkanlık haline getirmemeniz gerekir. Bu yöntemle çocuğunuzu okula alıştırmayı deneyebilirsiniz.

Öğrencileri okuldan soğutan noktalar arasından bir tanesi öğretmeninin ona kızacağı düşüncesidir. Siz onlara öğretmenin iyi biri olduğunu ona öğretecekleri her bilginin değerli olduğu mutlaka açıklayın.

-Okulun çocuklara aşırı dersler yüklemesi ve yaşadığı olaylarda okula gitmemesi için bir neden olabilir. Bu durumda okulla ilgili problemi çözüp bunların altından kalkabileceğinin söylenmesi gerekir. Ayrıca ona bu durumu atlatabilecek ve sorumluluk alabilecek kadar zeki biri olduğunu söyleyin.

-Çocuğun okula gitmemesinin bu durumları dışında başka sebepleri de olabilir. Öncelikle problemi iyi dinlemek gerekir. Bu problemin çözümüne yönelik onunla empati kurarak çözmesine yardımcı olmak gerekir. Çocukların okulu sevmesi ve devamlılığı için anne ve babalara büyük görevler düşer. Bu görevlerin en önemlisi ise iyi bir dinleyici olmak ona çeşitli tavsiyeler bulunmak ve destek olmaktır. Bunun yanı sıra kendinizden örmek vererek aynı olayı yaşadığını ve sonra bunu aştığını anlatarak onun size olan güvenini yakalamalısınız.

Yorum Yap