Blog Eğitim

Çocuklara Kitap Okuma Alışkanlığı Nasıl Kazandırılır?

Editör by Emre Yıldırım

Kitap Okuma Alışkanlığı Nasıl Kazanılır?

Birçok pedagog ve psikolog çocuk gelişiminde kitap okumanın önemini vurgulamaktadır. Kitaplar kelime hazinesi geliştirmenin yanı sıra, çocukların hayal gücünü artırır, dünyayı tanımalarına yardımcı olur. Bu yüzden çocuklara kitap okuma alışkanlığı kazandırmak ebeveynlerin en çok üzerinde durmaları gereken sorumluluklarından biridir. Bu konudaki önemli görevlerden biri de öğretmenlere düşmektedir.

Kitap Okuma Alışkanlığında Öğretmenlerin Görevi

Öğretmenler sadece çocuklara belli dersleri öğretmemeli, çocukların kitap okuma alışkanlığı kazanmasına da dikkat etmelidir. Bu şekilde çocukların kelime hazinesi artmakla kalmayacak, dersleri anlama kapasiteleri de yükselecektir. Zira kitap okumanın anlama kapasitesine olumlu etkileri olduğu birçok araştırmayla ortaya konmuştur.

Çocuklara Kitap Okuma Alışkanlığı Kazandırma

Kitap okumaya alıştırmak için birçok farklı yöntem bulunmaktadır. İlk olarak yapılması gereken, kitap okumanın faydalı ve gerekli bir uğraş olduğunu çocuklara anlatmak gereklidir. Çocuklara eğer zorla kitap okutulmaya çalışılırsa kötü sonuçlar doğabilir, çocuk kitap okumaktan soğuyabilir. O dakikadan sonra çocuğa yeniden kitap okuma alışkanlığı kazandırmak gerçekten zor olacaktır. Çünkü çocuklar bir şeyden bir kez soğuduğunda yeniden alışmaları çok çok zordur. Bu yüzden ebeveynler çocukları kitaplara alıştırırken dikkatli ve titiz davranmalıdır.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çocukları kitaplara alıştırırken dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan biri de çocukların ilgi alanına göre kitaplar bulabilmektir. Dinozorlardan hoşlanan, dinozor oyuncaklarla oynamayı, televizyonda dinozorlarla ilgili programlar izlemeyi seven bir çocuğa dinozorlarla ilgili bir kitap verildiğinde çok mutlu olacaktır.

Anne Ve Babanın Görevleri

Ebeveynlerin çocukla iletişimi de çok önemlidir. Çocuğa bir kitap önerildiğinde çocuk o kitapla ilgili sorular soracak, aklında kalanları ailesinde danışacaktır. Hatta inat edip kitap okumak istemeyebilir, sıkılabilir, neden kitap okuyayım ki diye düşünebilir. Anne ve babalar, çocukların bu durumlarına tepki göstermemeli, yılmamalı, sıkılmamalıdır. Çocuğuna kitap okumanın faydalarını anlatmaya devam etmelidir. Zira, çocuğuyla düzgün bir iletişim kuramayan ailenin çocuğa kitap okutturma şansı yoktur. Bunların yanında, ailenin çocuğa örnek olabilmesi de önemlidir. Anne ve baba birçok çocuk için en büyük rol modeldir. Anne ve babasından kitap okuma davranışı görmeyen çocuklar kitap okumanın faydalı bir davranış olduğuna inanmayacaktır. Çocukları kitaplara alıştırmada dikkat edilmesi gereken başlıca noktalar bunlardır.

Yorum Yap