Eğitim Nasıl Yapılır

Çocuklara Diş Fırçalama Alışkanlığı Nasıl Kazandırılır?

Editör by Editörmatik

Çocukların çoğunluğu dişlerini fırçalamayı istemezler ve zorlamayla fırçalarlar. Ailelerin en çok zorluk çektikleri nokta çocuklara diş fırçalama alışkanlığı kazandırılmasıdır. Dişlerin çabuk çürümesinin en önemli sebebi çok fazla çikolata, şeker ve cips tüketilmesidir.

Çocuklarda Diş Temizliği Ne Zaman Başlamalıdır?

Aileler, çocuklarının diş temizliğine henüz 6–8 aylıkken başlamalıdırlar. Katı gıda almaya başlayan bebeklerin ağız temizliği öğünlerden sonra ve geceleri uyumadan önce gerçekleştirilmelidir. Annelerin nemli bir pamuk yardımı ile bebeklerinin diş yüzeyini silmeleri faydalı olacaktır.

Diş Fırçalama Eğitimine Ne Zaman Başlanabilir?

İleri yaşlarda çocukların bu alışkanlığı devam ettirmesindeki en etkili ve en kolay yöntem erken yaşlarda dişleri fırçalamaya alıştırılmasıdır. Diş fırçalama eğitimi kaç yaşında başlar bilmeyenler, bebeklerinin arka dişlerinin çıkmasından sonra fırçalamaya başlamalıdır. İlk fırçalama alıştırmaları sanılanın aksine zorlayıcı olabilir. Ancak zaman içerisinde bu durum çocuğunuzun da hoşuna gitmeye başlayacak bir alışkanlık haline gelecektir. Süt dişleri çıkmaya başladığında fırçalama işleminin düzenli gerçekleştirilmesi dişetlerine masaj etkisi yapacağından dolayı bebeğiniz rahatlayacak ve diş çıkarırken hissettiği acılar azalacaktır.

Çocukların okula gidecekleri yaşa gelene kadar diş fırçalama alışkanlığı edinmeleri zordur. Peki, çocuğa diş fırçalama nasıl öğretilir? Çocuklar genellikle görebildikleri kısımlarla, dişlerinin ön yüzeylerini temizler ancak asıl temizlenmesi gereken bölgeler çiğneme dişleridir. Bu nedenle çocuklar dişlerini fırçalarken ebeveynler, kesinlikle kontrol ederek doğru fırçalama tekniklerini öğretmelidirler. Tüm bunların haricinde çocuklar, bebekliklerinden beri düzenli bir şekilde ağız ve dişlerinin sağlığı için diş hekimine götürülmelidir. Böylelikle ileri yaşlarda görülebilecek sorunlar önlenebilecektir.

Çocuklarda Nasıl Bir Diş Fırçası ve Diş Macunu Kullanılmalıdır?

Çocuğunuza diş fırçası seçimi yaparken önceliğiniz diş ve ağız yapısına uyumlu yumuşak, naylon kılları olan bir fırçanın seçilmesi olmalıdır. Çünkü sert diş fırçası çocuğunuzun dişetlerinde hasara yol açabilir ve çocuğunuz acı hissederse ya da bir kanama ile karşılaşırsa korkabilir. Bu durumda da dişlerini fırçalamak istemeyebilir. Bu sebepten ötürü diş fırçası seçimi büyük önem taşımaktadır. Diş macunu tercihi ise florürlü olanlardan yana olmalıdır. Nohut tanesi kadar bir diş macunu kullanılmalı ve diş fırçası 6 ayda bir düzenli bir şekilde değiştirilmelidir. Çocukların dişleri ise günde 2 sefer olmak kaydıyla kahvaltıdan sonra ve yatmadan önce 3 dakika boyunca fırçalanmalıdır.

Çocuklara Diş Fırçalama İşi Nasıl Sevdirilebilir?

  • Çocuğunuzla birlikte sizde dişlerinizi fırçalayın. Anne ve babaların davranışları çocukları etkilemektedir.
  • Çocuğunuzun sevdiği renklerde birkaç değişik fırça alın. Böylelikle bunu oyun haline getirerek alışkanlık kazanması kolaylaşabilir.
  • Çocuğunuzun sevdiği karakterlerin yer aldığı macun ve fırçalar diş fırçalama hevesini arttırabilir ve boyuna göre hazırlanmış bir ortam hoşuna gidebilir.
  • Öncelikle kendi fırçalamak isterse izin verin ve sonrasında örneklerle gösterin.
  • Oyuncaklarının ya da bebeklerinin dişlerini fırçalamasını isteyin. Bu, herkesin dişinin fırçalanması gerektiği inancını oluşturacaktır.
  • Diş fırçalama alışkanlığının yanında beslenme alışkanlığı da önem taşımaktadır. Bu nedenle cips, şeker, çikolata gibi yiyecekleri tüketirken bir sınır belirleyin. Şeker yedikten sonra dişlerinde kalan artıkları bir ayna yardımıyla ona gösterin. Dişlerini fırçalamasının ardından tekrar ayna ile dişlerinin temizlendiğini gösterin. Bu sayede bunun gerekli bir işlem olduğuna inanacaktır.
  • Dişlerini fırçalamasının ardından onu takdir ederek bir ödül verin.

Yorum Yap