Eğitim

Çocuklar İçin Tuvalet Eğitiminin Detayları

Editör by Editörmatik

Hazır oluş becerilerini kazanmış çocuklara tuvalet eğitimi verilmeye başlanabilir. Ancak ebeveynler bu eğitime ne zaman başlayacakları ve nasıl bir yol izlemeleri gerektiği konusunda yeterli bilgi sahibi olmalıdır. Anne ve baba ortak yol alarak eğitim sürecinin kolaylaşmasını sağlayabilir. Burada önemli olan her ne olursa olsun çocuğunuza yapıcı, ılımlı ve son derece sabırlı olmanız gerektiğidir.

Tuvalet Eğitimine Başlarken Nelere Dikkat Edilmeli ?

Tuvalet eğitimine başlamadan önce mutlaka tüm koşullar göz önünde bulundurulmalıdır. Örneğin; taşınma, aileye yeni bir kardeşin katılacak olması gibi durumlarda eğer yeterli ilgi gösterilemeyecekse eğitim başarısızlıkla sonuçlanabilir. Üstelik bu nedenle açığa çıkan olumsuzluklar eğitimin normalde sonuç vereceği süreyi ikiye katlayacaktır. Uygun zamanı bekleyerek çocuklar için tuvalet eğitimi vermeniz daha sağlıklı olacaktır.

Tuvalet eğitimine başlamadan önce çocuğunuzu mantıklı açıklamalar ile hazırlamalısınız. Ona artık büyüdüğünü ve sizin gibi artık yalnızca külot giyebileceğini söyleyebilir, bunun rahatlığından bahsedebilirsiniz. Tuvalette rahat edebilmesi için bir basamak koyabilir, onun hoşuna gidecek detaylar ile eğitimi daha keyifli hâle getirebilirsiniz. Klozet üzerine koyacağınız desenli bir tuvalet adaptörü ile çocuğunuzun dikkatini kolayca çekebilirsiniz. Kullanacağınız adaptör ve basamak her zaman onun kolayca ulaşabileceği bir yerde olmalıdır. Böylece size ihtiyaç duymadan tek başına tuvalet ihtiyacını gidermeyi deneyimleyebilir. Bu da kendine olan güvenini yerine getirecek ve eğitime olumlu bir puan kazandıracaktır.

Eğitim esnasında zorlayıcı hareketlerden kaçınmalısınız. Zorla lazımlığa oturtmak, istemediği hâlde onu baskı ile tuvalete götürmek çocuğunuzun olumsuz davranışlar ile tuvaleti eşleştirmesine sebep olabilir. Bunun yerine çiş ve kaka gibi kelimeler ile hareketleri isimlendirebilir, o davranışlar ile ifade ettiğinde denemeler yapabilirsiniz. Takipte kalmak elbette doğrudur. Ancak üzerinizdeki endişeyi hisseden çocuklar korku ile eğitimden uzaklaşabilir.

Kız ve Erkek Çocuklarında Tuvalet Eğitimi

Her çocuğun gelişim hızı ve şeklinin farklı olması nedeni ile kız çocukları tuvalet eğitimi konusunda daha iyidir ya da erkekler daha çabuk öğrenir gibi bilgiler kesin değildir. Anne, baba ile birlikte çocukla ilgilenen başka bireylerde varsa herkes aynı düzene bağlı kalarak doğru tuvalet eğitimi verilebilir. Erkek ya da kız çocuğunuz için tuvalet eğitimini daha eğlenceli kılacak alternatifler bulup süreci sağlıkla yürütebilirsiniz. Başta kız çocukları gibi eğitime oturarak başlayan erkek çocukları zamanla baba ve arkadaşlarını örnek alarak ayakta yapmak isteyebilir. Bunu hemen geri çevirmeden sebepler ile cevap verin. Gerekiyor ise yapmasına müsaade edin. Olumlu pekiştirmeler, anlayış, sabır konusundaki sınırsızlık ile çocuğunuza doğru zamanda doğru bir şekilde tuvalet alışkanlığını kazandırabilirsiniz.

Yorum Yap