Eğitim

Çocuk Zeka Gelişimini Olumlu Etkileyen Oyuncaklar

Çocuk Zeka Gelişimini Olumlu Etkileyen Oyuncaklar
Editör by seoturka

Çocuk için oyun demek, hayat demek. Çocuk oyun oynayarak çevresini tanır, iletişim kurar, sebep-sonuç ilişkisi geliştirir; kısacası hayatın küçük bir simülasyonudur oyun çocuk için. İşte bu yüzden biz hayatı nasıl ciddiye alıyorsak çocuklar da oyun oynamayı o kadar ciddiye alır. Bizim neden birbirinizle kavga ediyorsunuz ya da küsüyorsunuz "bu sadece bir oyun" dememiz o yüzden onlar için bir şey ifade etmez. Çocuk oyun oynayarak hayatı tanır, kendini birey olarak ifade eder ve sosyal çevresi içindeki yolunu belirler. Peki çocuklarımızın hayatından bu kadar büyük ve önemli bir yere sahip oyunu oynadığı oyuncaklar nasıl seçilmeli, bu oyuncakların çocukların zeka gelişimine bir katkısı var mı ya da çocuğun zeka gelişimi için yapılması gerekenler nelerdir?

cocuk-zeka-gelisimi.jpg

Oyuncağın Önemi

Çocuk için oyunun ne kadar önemli olduğundan bahsettik, oyunun kendisi kadar oyuncak seçimi de bir o kadar önemli. Oyun için hayatının bir simülasyonu dedik; biz nasıl hayatı deneyimledikçe bir şeyler öğreniyoruz, çocuklar da oyun oynayarak bunu öğreniyor yani; oyunu ve oyuncakları bir tür eğitim ve onun araçları gibi düşünebiliriz.

cocuk-zeka-gelisimi.jpg

Oyuncak Seçimi

Tüm gelişim evreleri boyunca oyun oynamaya ihtiyaç duyan çocuklar için seçilecek oyuncakların, bu gelişimi sağlıklı tamamlayabilmesine katkı sağlayacak şekilde seçilmesi büyük önem arz etmektedir. Genel olarak bu oyuncakları beş gruba ayırabiliriz.

Doğal Oyun Grubu

Kum, toprak, çamur, su, kil ve boyalardan oluşan gruptur. Çevresinde doğal olarak bulduğu nesneleri oyuna çevirir. Malzemeye şekil verirken hem motor becerileri gelişir hem de hayal gücü ortaya çıkar.

İç Yaratıcılık Oyun Grubu

İlk gruptan farklı olarak kendisine verilen doğal ortamında olmayan malzemelerle motor becerilerinden çok iç dünyasını tanıması, hayal gücünü ortaya çıkarmasını sağlar. Boyalar, tebeşirler ve çamır türü malzemelerden oluşur.

Sosyal Yaratıcılık Oyun Grubu

İç yaratıcılık oyun grubundan farklı olarak, kendi iç dünyasını değil sosyal çevresini tanıması ve deneyimlemesini sağlar. Onun hayal dünyasına açılan oyuncaklardan oluşur, hayvan ya da kahrama figürleri, bebekler gibi… Bir nevi kendi oyun dünyasıdır artık orası, hayvanlar canlandırılır, bebekler giydirilir, kahramanlar konuşturulur ve gerçeğe dönüşürler. Çocuğun zekasını geliştirmek için oyunlarını diledikleri gibi oynamalarına ve sebep-sonuç ilişkisi kurmaya çalışmalarını desteklemeliyiz.

Simülasyon Oyun Grubu

Taklit evresidir, artık yetişkinlerin dünyası, onların hareket ve davranışları oyunun içinde yer almaya başlar. Tamirat yaparlar, doktor olup iğne yaparlar…

Keşfetme Oyun Grubu

Artık hem bedenini hem de zihinsel ve sosyal yeteneklerini geliştiren oyun evresine geçmiştir. Jimnastik gibi sporlar, açık hava oyunları, inşa malzemeleri (lego gibi…) bu grubun oyuncaklarıdır.

Çocuğun zeka gelişimi için oyunlar hayatidir.O oynarken öğrenmesini kolaylaştıracak ve onun bu gelişimine katkı sağlayacak oyuncakların seçimi çok önemlidir. Çocuğa kendisini gösterebileceği, ortaya koyabileceği, hem yeteneklerine hem de hayal gücüne hitap eden oyuncak gruplarına yönelmeliyiz. Böylelikle onun hem zihinsel, hem besensel hem de psiko-sosyal gelişimini olumlu yönde etkilemiş oluruz.

Yorum Yap