Eğitim

Çocuğun Temizlik Gelişimini Kazanması İçin Neler Yaparsınız?

Editör by seoturka

Çocuğumun temizlik gelişimini sağlamak için öncelikle olan teorik anlamda eğitimler veririm. Çocuğumuzu kendimize dinletebilirsek çocuğumuzda bizi dinleyip durumların farkına varıp olayı algılayıp uygulayacaktır. Çocuğumuz sağlıklı büyüyüp gelişmesi çok önemlidir.

Özellikle 1-10 yaş aralığı çocuklar büyüme çağında ve ergenlik dönemine geçiş süreleri olduğu için sağlıklı büyüyüp gelişmesi sonra ki yıllarda yarar sağlayacaktır. Çocuğumuzun küçükken hastalanmalarının sebeplerinden biri onlara gereken önemi vermememiz ve sağlıklı beslenmelerini sağlamamızdır.

Çocukların Temizlik Alışkanlığı Kazanması

İlk önce sağlam bir tuvalet eğitimi. Çocuk belli bir yaşa kadar annesine veya babasına muhtaçtır fakat büyüdükçe kendi ihtiyacını kendisi giderme sorumluluğunu anlar bireylerde bu sorumluluğu ona aşılamaya çalışır.

  • Tuvalet çok sayıda mikrop barındırır çocuklarımızın ihtiyaçlarını giderdikten sonra mutlaka ellerini yıkamalarını onlara alışkanlık haline getirmeye çalışmalıyız bunu yaparken de her tuvaletten sonra birlikte el yıkayıp kendi çocuğumuzun da görerek ve uygulayarak yapmasını sağlamalıyız.
  • Çocuklarımız dışarıya çıkıp gezmeye arkadaşlarıyla iletişim kurmaya ihtiyaçları vardır bu ihtiyaçları sergileyemezse çocuk kendisini içine kapatır ve ileride açması zor olur. Dışarıya çıktıklarında koşarlar, yürürler, düşerler, giydiği kıyafetler tozlanır ve eve geldiklerinde çocuğumuza kıyafet temizliği konusunda bilgi vermeli, vücut temizliği konusunda bilgi vermeli ve her dışarıda terledikten sonra eve geldiğinde duş almalarını genel vücut temizliğini onlara aşılamalıyız. Çünkü banyo alışkanlığı çocuklarımızı rahatlatacak, onları temiz tutacak aynı zamanda saç, tırnak temizliğini de yapmış olacaktır.
  • Yüz yıkama yüzümüzün yağlanmasını azaltır. Çocuğumuzun uyandıktan sonra yüzünü mutlaka yıkamasını ve yüzünün güne başlangıcında hem ferahlamasını hem de temizlenmesini sağlamış oluruz.
  • Ağız temizliği çok önemli bir durumdur. Ağız ve diş temizliği bireyin ağız kokusu giderilmesinde önemli bir yere sahiptir. Çocuğumuza bu alışkanlığı sağlarsak yatmadan önce kahvaltıdan sonra ve akşam yemeğinden sonra diş temizliği çocuğumuzun hem dişlerinin sağlam, temiz tutacak hem de çok güzel bir diş görüntüsü sağlayacaktır.

Bir önceki yazımız olan okul öncesi eğitim neden gereklidir makalesinden de bu konu hakkında bilgi alabilirsiniz.

1 Yorum

Yorum Yap