Nasıl Yapılır

Civciv Bakımı Nasıl Yapılır?

Editör by Editörmatik

Civciv bakımında özellikle profesyonel boyutta değilse daha amatör bir durumda özellikle dikkat edilmesi koşullar bulunmaktadır. Çünkü profesyonel koşullar dışında civciv beslemeyi düşünen kişilerin civcivlerin yaşamlarını devam ettirebilmeleri için gerekli olan koşulları sağlamaya dikkat etmeleri gerekmektedir. Civcivlerin yaşamlarını devam ettirebilmelerinde en önemli etken civcivlerin bakıldığı ortamların sıcaklık seviyelerinin civcivlerin yaşamlarını devam ettirebilecekleri sıcaklıkta olması gerekmektedir.

Civcivlerin bakımına ilk etapta kuluçka dönemlerinden itibaren dikkat edilmeli yeterli sıcaklı ortamına önem verilmelidir. Kuluçkadan çıkan civcivlerin yaşamaları için sıcaklık seviyesinin yüksek tutulması oldukça önemlidir. Aksi takdirde civcivler kısa süre içersin de yaşamlarını yitirebilirler. Yumurtadan çıkan civciv nasıl beslenir?

Yumurtadan yeni çıkan civcivlerin beslenmeleri için hazır civciv yemlerinin kullanılması oldukça önemlidir. Civcivlerin gelişimleri açısından bu yemlerin kullanılması oldukça önemlidir. Bu yemler ile beslenen civcivlerin sürekli susamaları söz konusu olduğu için civcivlerin beslendikleri yerlerde sürekli temiz içme sularının bulunması da oldukça önemlidir. Civcivler en az bir ay bu şekilde beslenmelidirler. Bu süreç sonrasında civcivlerin beslenmelerinde yeşillikler, ekmek kırıntısı ya da haşlanmış yumurta tercih edilebilmektedir.

Civciv Bakımında Önemli Konular

Civciv bakımı oldukça zor olduğu için özellikle çocukların hevesleri için civciv bakımı yapılması oldukça yanlıştır. Bu neden ile bu türden civciv bakımları faydadan çok zarar sağlaması nedeni ile tercih edilmemelidir. Civciv bakımında bir diğer önemli konu ise civciv bakımı ve ilaçları olarak ifade edilebilmektedir. Yumurtadan yeni çıkmış olan civcivler ilk etapta farklı bir alanda bakılmalı yeterli büyüklüğe ulaşana kadar hassasiyetle bakılmalı bakım aşamalarında hastalanmamaları için ilaç desteği alınabilmektedir.

Civcivler kümese alınma aşamasına kadar oldukça kırılgan bir yapıya sahip olmaktadırlar. Beslenmeleri, ilaç destekleri ve tabi ki temizlik ve bakımlarının yanı sıra bulundukları yerin sıcaklığı gelişimleri açısından büyük öneme sahiptir. Civciv bakımında kümese geçişe kadar belirli periyotlar ile farklı konulara hassasiyet gösterilmesi sağlıklı büyümeleri için oldukça önemlidir. Civciv yemlerinin bulunamadığı durumlarda alternatif olarak yeşil yapraklı sebze yaprakları ve ince bulgur karışımı ile yem yapılabilmektedir.

Civciv Bakımında Sağlıklı Gelişim İçin Etkili Faktörler

Civcivlerin gelişiminde en önemli konunun bulundukları yerin elverişli sıcaklık koşullarında olması sıcak bir ortamda bakılmasının gerekliliğinden bahsetmiştik bu koşullar sonrasında civcivlerin nasıl besleneceği konusu önemli hale gelmiştir. Civcivlerin beslenmelerinde civciv yemi kullanılmalı ya da doğal yemler elde edilmelidir. Civcivlerin beslenmelerinde ilk etapta yem kaplarının kesinlikle kullanılmaması gerekmekte su kaplarının uygun ebatlarda olması gereklidir.

Civcivler nasıl büyütülür sorusunu açıklamaya yönelik olan bu bilgiler civcivlerin kümese alınana kadar yaşamlarını devam ettirebilmeleri ve gelişimlerini sağlıklı tamamlayabilmeleri adına oldukça önemlidir. Kümese geçiş dönemine kadar bu aşamalara dikkat edilmesinin yanı sıra civcivlerin gece uykuları da oldukça önemli bir konu olarak ifade edilebilmektedir.

Yorum Yap