Nasıl Yapılır

Çim Adam Nasıl Yapılır?

Editör by Editörmatik

Doksanlı yıllarda çoğumuzun sınıfında popüler olan, öğretmenlerin parmakla gösterip anlattığı kişiydi o. Popülerliği o kadar arttı ki evlerimizde yerini aldı. Hatta o kadar çok sevdik ki isim koyduk, yanımızdan ayırmadık. Sevgi selinde boğarak suladık. En çok da henüz renkli kafaların moda olmadığı dönemde, yeşil saçlarını benimsedik. Haliyle zaman geçtikçe o da değişti, modaya uydu. İki binlerin başlarında kaşı gözü renklendi, aksesuar bile taktığı oldu. Şimdilerde ise sadelikten yana bir bardakta çim adam oldu. Yapımı ise çok pratik!

Kendi Çim Adamını Nasıl Yapabilirsin?

Ana malzemeler üç tane: 1 adet pantolon çorabı, talaş ve/veya toprak, çim tohumu

Çim adam malzemeleri nereden alınır diye sorarsan talaşı, toprağı ve tohumu tarım ürünleri satan yerlerden veya bahçe ürünleri satan marketlerden alabilirsin. Yüz için gerekli malzemeleri ise kırtasiyeden tedarik edebilirsin. Çorap, evde fazla yoksa çorapçıdan alınabilir.

1- Eski Usul Çim Adam

Büyük ihtimal, annenin çeşitli sebeplerden kullanım dışı olan emektar çorabı elinde… İçine önce çim tohumu, sonra talaş ve/veya toprak doldurman gerekir çünkü düğümledikten sonra çim tohumları, nam-ı diğer saç kökleri, üste gelecek şekilde çevireceksin. Burun için, çorabın bir kısmını çıkıntı olacak şekilde tutarak bağlaman iyi olur. Tamamen doldurduğun çorabı da düğümledin mi, oldu bu iş! Üstüne de iki tane oynar göz koyabilir, ağız niyetine kırmızı ip yapıştırabilirsin. Hatta bükülmüş telden gözlük yapabilirsin. Yüz için keçe, karton gibi malzemeleri yapıştırıcı aracılığıyla kullanabilir; yaratıcılığına göre eklemeler yapabilirsin. Şimdi çim adamını baş köşeye, plastik bir kâseye oturtma zamanı!

2- Yeni Usul Çim Adam

Bardakta çim adam yapımı için bu sefer plastik bardak kullanacağınız ve üstü açık kalacağı için işlemlere tersten başlayacağız. Kökler tutunsun diye bardağın dibine biraz toprak serpmen gerek; sonra çim tohumları ekleyip, dudak payı bırakacak oranda, kulak memesi kıvamında toprakla örtmen yeterli olacaktır. Bardağın dışını surat niyetine, yine dilediğin gibi süsleyebilirsin. Yeni nesil çim adamın hazır!

Çim Adam Nasıl Sulanır?

Başlangıçta yaklaşık 5 saat suda bırakmanız lazım ki toprak nemlensin. Aşırı ilgiden sıkılan, ilgisizlikten de yakınan çim adamı günde iki kez sulamanız yeterli olacaktır. Gereğinden fazla sulamak küsmesine sebep olabilir. Yaklaşık bir iki saat öyle çok da bronzlaşmadan güneşlendirmek iyi gelecektir. Dilimize yerleşen “saçı çim adam gibi olmak” tabirine istinaden çimlerin bakımı konusunda belirtilmesi gereken püf nokta ise çimleri keserken yarıdan fazlasını kesmemek ve belirli dönemlerde çimleri kısaltmak ki yenilerine yer çıkabilsin.

Kurumaması İçin Ne Yapmalı?

Güneşte fazla bekletmemek, çimler 10 santimetre olduğunda kısaltmak ama çok da kesmemek, düzenli sulamak ve bol sevgi göstermek yeterlidir. Sonraki on yılda çim adam nasıl olur bilinmez ama yerinin hiç değişmeyeceği şüphesizdir.

Yorum Yap