Sağlık

Cilt Lekelerini Artık Dert Etmeyin

Editör by seoturka

İnsan vücudu üzerinde dış etkenlere en fazla maruz kalan bölge cilt olduğu için vücudun zararlı etkenleri ile en fazla karşılaşan bölge olduğu tespit edildi. Dış etkenler, güneşin zararlı etkenleri, hava kirliliği, vücuda temas eden kimyasallar cilt üzerinde bazı sorunların oluşmasına neden oluyor. Cilt üzerinde meydana gelen lekeler genellikle güneşin zararlı etkilerinden yeteri kadar korunmamakla ortaya çıkarken cilt üzerinde meydana gelen lekelerin farklı sebepleri de olabilir. Uzmanlar bu konuda uyarıda bulunurken cilt üzerinde meydana gelen lekelerin hafife alınmaması gerektiği konusunda önemli açıklamalarda bulunuyorlar.

 

Cilt lekeleri kimi zaman güneşin zararlı etkenlerinden dolayı ortaya çıkarken kimi zaman vücutta meydana gelen hormonların değişmesi sonucunda ortaya çıktığı tespit edildi. Vücutta meydana gelen değişimler cilt üzerinde lekelerin ortaya çıkmasına neden oluyor. Oluşum nedenlerine dikkat ederek bu konu hakkında tedavi yöntemlerinin araştırılması mümkündür. Cilt üzerinde meydana gelen çiller, güneş lekeleri, hamilelik sürecinde meydana gelen lekeler, bazı iyi ya da kötü huylu lekeler, cilt benleri görüntü açısından çeşitli sıkıntılara neden olmaktadır. Görselliği etkilemesi açısından kişileri rahatsız ederken sağlık açısından da bazı sorunları meydana getirmektedir. Cilt uzmanları tarafından yapılan açıklamaların ardından kişilerin görselliğini ve sağlığını etkileyen cilt lekelerinin tedavisinin gelişen teknoloji sonrasında tedavi edilebileceği açıklandı.

Cilt lekelerinin en önemli nedeni güneş ışınlarından yeteri kadar korunmamak olarak açıklanırken güneşe çıkmadan önce mutlaka güneş koruyucu kullanılması gerektiği öneriliyor. Uygun ve güçlü bir güneş koruyucu kullanılmadığı zaman cilt lekeleri için uygulanan tedavilerin başarılı olamayacağı açıklandı. Cilt tedavileri sırasında en çok cildin soyularak yeni derinin ortaya çıkarılması amaçlanıyor. Koyu lekelerin soldurulması için cildin soyulmasını sağlayan özel bir teknolojinin kullanıldığı ifade ediliyor. Çillenme ve cilt lekelerinin kötü huylu olabilme ihtimalleri de göz önünde bulundurularak tedaviden sonra dahi lekelerin ve çillerin takibinin yapılması gerekiyor. Bazı lekelerin tedaviye karşı dirençli oldukları ifade edildiği için bu süreçte tedavinin süreci biraz daha uzayabiliyor. Genellikle leke tedavileri için lazer kullanılıyor. Ancak sonuçlar her zaman beklenildiği gibi mükemmel  ve sorunsuz olmadığı için bu durum bazı zamanlarda hayal kırıklığına neden olabiliyor. Tedavi planlaması yaparken mevsimlere dikkat etmek çok önemlidir. Bu süreçte leke tedavisinin mutlaka alanında uzman bir doktor tarafından yapılması gerektiği gibi güneşin az olduğu mevsimlerin seçilmesi tedavideki  başarı oranını önemli ölçüde artıracaktır. Ancak bazı beyaz lekelerin kontrol altına alınması için istisnai durumlarda güneş ışığına ihtiyaç duyulmaktadır. Tedavinin kesin sonuçlar vermesi için açık renkli olan lekelerin bahar aylarında koyu renkli lekelerin tedavisinin ise kış aylarında yapılması öneriliyor. Son yıllarda pek çok kişinin cilt problemi yaşadığı düşünüldüğü zaman bu süreç içerisinde cilt lekeleri ile savaşmak adına pek çok yeni yöntem gündeme gelmeye başladı. Doktor kontrolü ile birlikte vücudunuza en uygun tedavi yöntemini  seçerek lekelerle savaşabilirsiniz.

Yorum Yap