Nedir

Çift Anadal Ve Yan Dal Nasıl Yapılır?

Çift Anadal Ve Yan Dal Nasıl Yapılır?
Editör by Behlül Güngör

Lisans bölümünde okuyan öğrencilerin, özellikle de üniversiteyi yeni kazanmışlar ve başarılı bir eğitimle mezun olmak istiyorlarsa, sürekli duydukları ifadelerden biri de yan dal nedir olmaktadır. Ayrıca çift anadal nedir, çift anadal şartları nelerdir, çift anadal yapmak mantıklı mı soruları da akıllarını kurcalamaktadır.

Çift Anadal – Yandal Programları Nedir?

cift-anadal-sartlari-nedir-yan-dal-nedir.jpg

Çift anadal şartları arasında öğrencinin bir lisan programına kayıtlı olması gerekmektedir. Kayıt olunan öğretim programı öğrencinin birinci anadalıdır. Üniversitelerde yer alan başka bir programın derslerini alıp, aynı zamanda başka bir bölüm okuması, her iki programı da başarı ile tamamlayarak ikinci bir lisans diploması almasıdır. Yan dal nedir sorusuna ise birinci andala kayıtlı olan lisan öğrencisinin üniversitede yer alan başka bir bölümden eş zamanlı, bazı dersleri alarak başarı ile tamamlayarak aldığı sertifika sonucunda elde ettiği unvandır. Tüm bunlardan sonra çift anadal yapmak mantıklı mı sorusu akla gelecektir.

Çiftdal – Yandal Şartları

yan-dal-sistemi-cift-anadal-sistemi-nedir.jpg

Burada bakılan ana kural, öğrencinin çiftdal ya da yandal programlarına başvurması için asıl okudukları bölümlerde üstün başarılı olmaları ve belirli bir puan ortalamasını derslerde yakalaması gerekmektedir. Bilinmesi gereken ise üniversiteler içerisinde başarı kavramının ve not derecelendirilmesinin değişmesidir. Bazı üniversitelerde 4.00 üzerinden 2.50 puan ortalaması olması beklenirken bu ortalama bazı üniversitelerde 2.70 ile 3.00 puanları arasında olması istenir. Genel başarı derecelendirilmesinde bazı üniversitelerde okulun %20 lik dilimi içerisinde öğrencinin yer alması beklenmektedir. Çift anadal şartları arasında kayıt zamanı da önemlidir. öğrenciler çift anadal yapmak için kayıtlı olarak devam ettikleri öğrenim programının en erken 3. En geç ise 5. Yarıyılında olmalıdır. Yan dal nedir sorusunun ardından burada alınabilecek ders kredileri de önemlidir. Bu da üniversiteler arasında farklılık göstermektedir. Öğrencilerin dikkat etmesi gereken temel kural başarı düzeyini, öncelikle okudukları anadal programına ait derslerinde standart tutmaları gerekmektedir. Birinci lisans programında belirli bir not ortalamasının altına düşen öğrenciler çiftdal ve yandal programlarıyla ilişkisi kesilmektedir. Bu noktada çift anadal yapmak mantıklı mı sorusu tekrar akılları kurcalayacaktır.

Mezun Olma Şartları

cift-anadal-sartlari-nedir-yan-dal-sistemi-nedir.png

Öncelikle öğrenci birinci lisans programında başarılı olmalı ve belirli bir notun altına düşmemesi gerekmektedir. Çiftdal ve yandal içinse genellikle 4.00 üzerinden 2.00 ortalamasının yakalanması bekleniyor. Öğrenci birinci lisans programında başarılı olur diğerlerinde olamazsa sadece birincil lisan diplomasını alabilir. Burada öğrenciler ders yoğunluğu, programları kaldırabilecek sorumluluğu, motivasyon ve çalışma becerilerini sorgulamalıdır. Aksi halde hem çiftdal, yandal programlarında hem de birincil lisan programında başarısız olabilirler. Bazı derslerin saatlerinin çakışması, hatta sınavların aynı zamana denk gelmesi gibi sorunları da göz ardı etmemek gerekir. Çiftdalın yoğunluğunu kaldıramayacak öğrencilerin yandal seçeneklerini değerlendirmeleri de yerinde olacaktır. Birçok üniversite çiftdal programını öğrencilere sunmaktadır. Uygulanan bölümler ise genellikle, işletme, ekonomi, finans, siyaset bilimleri ve tarih, siyaset bilimi ve iletişim, psikoloji ve sosyoloji, yabancı diller ve uluslararası ilişkiler, iktisat bölümü için çiftdal programları mevcuttur.

Yorum Yap