Nasıl Yapılır

Çiçek Toprağı Nasıl Hazırlanır?

Çiçek Toprağı Nasıl Hazırlanır?
Editör by seoturka

Bahar geliyor, geldi derken, dekorasyon önerileri de bahara uygun şekilde oluşmaya başladı. Balkonlarda, evlerde rengârenk çiçekler hoş görüntüler sergiliyor. Saksılarda hazır çiçekler alabileceğiniz gibi, çiçek toprağı hazırlama işini kendiniz yaparak, tohumdan da çiçek oluşturabilirsiniz.

Çiçek Seçimi

Menekşe, gül, sukulent, flamingo çiçeği, Atatürk çiçeği… Balkonunuza ya da salonunuza baktığınızda ne görmek istiyorsunuz? Kocaman rengârenk çiçekler mi yoksa yeşil bitkiler mi? İşte size evde çiçek yetiştirmeye karar verdiğinizde, cevaplanması gereken en önemli soruyu soruyoruz. Çünkü bu sorunun cevabı, aşağıdaki diğer konular için sizlere yol gösterici niteliğinde olacak.


Mekân Seçimi

Öncelikle çiçek yetiştirmek istediğiniz mekânı seçmelisiniz. Bu mekân ne kadar güneş alıyor, soğuk mu, sıcak mı, nemli mi gibi temel özellikleri iyi bilmelisiniz. Çünkü seçeceğiniz çiçek ve toprak buna uygun olmalıdır. Örneğin menekşeler aydınlık bir ortam severler. Ancak doğrudan güneş ışığı da almak istemezler. İşte bu yüzden yetiştirmek istediğiniz çiçeğin mekâna uygun olup olmadığını iyice araştırmalısınız.

cicek-topragi.jpg

Saksı ve Toprak Seçimi

Evlerde ve bahçelerden kullanılan topraklar farklıdır. Evlerde saksı toprağı karışımı tercih edilmelidir. Bu karışımlarda, gübre, çiçek arttırıcı besinler, yumuşak toprak bir arada bulunur. Aldığınız hazır toprağı tek seferde saksıya dökerek işi bitirebilirsiniz.

Saksı seçimi de yine çiçeğin ve mekânın özelliğine göre tercih edilmesi gereken bir konudur. Yayılan çiçekler, yatay saksıları daha çok severler. Derin kökleri olan çiçekler daha büyük saksıları tercih ederler. Ayrıca bir süre sonra büyüyen çiçekleri birkaç kök haline geldiğinde ayırmanız gerekebilir. Bunun için daha geniş saksıların tercih edilmesi önerilir.

Hazır toprak yapımı zor bir süreçtir. Bu yüzden ekmek istediğiniz çiçeğe uygun bir toprak cinsini hazır olarak almanız sizin için daha uygun olabilir. Ama bu işle çok ilgiliyseniz, pekâlâ ölçüleri öğrenerek kendi çiçek toprağınızı kendiniz de yapabilirsiniz.

Tohum veya Kök Ayırma Yöntemi

Tohumdan yetiştirmek isterseniz, hazır olarak aldığınız tohumları su dolu bir kaba boşaltarak işe başlayabilirsiniz. Bu şekilde 1–2 saat suda duran tohumlar çimlenme için ihtiyaçları olan ilk suya kavuşacaklardır. Tohumdan ekim, çiçeğe göre değişir. Bazı tohumlarda serpme, bazı tohumlarda ocak yöntemi ile dikim yapılır. Ocak yöntemi ile tohum ekimi yapılacaksa ocaklar arası mesafenin 2–3 cm olması yeterlidir. Her ocağa 2–3 tohum yerleştirmeniz uygun olacaktır.

Var olan bir çiçekten kök ayırarak farklı bir saksıya dikmeye, kök ayırma yöntemi denir. Bu daha çok misafirliğe gittiğiniz bir evde beğendiğiniz çiçekten talep etmeniz ve ev sahibinin size bir kök vermesi şeklinde olur. Bu kökü bir bardak suda 1–2 gün bekleterek köklerinin daha belirgin hale gelmesini sağladıktan sonra toprağa doğrudan ekimi gerçekleştirebilirsiniz.

 

Yorum Yap