İnceleme Teknoloji

Chuwi LapBook 15.6 İnceleme

Editör by Emre Yıldırım

Chuwi, Çin’de tanınmış bir dizüstü bilgisayar üreticisi. Zarif bir tasarımı, iyi özellikleri ve 240 dolara mal olan LapBook 15.6 “modelini gördüm. Bu dizüstü bilgisayar oldukça güzel ve muhteşem özelliklere sahip.

Tablet oldukça basit bir kutu içerisinde gemi halinde geliyor. İçinde sadece bir evrak, USB ve bir güç kablosu bulabilirsiniz.

DONANIM ve EKRAN

Bence tasarım, bu dizüstü bilgisayarın anahtar satış noktalarından biridir. LapBook kaliteli dokunmamış plastikten imal edilmiştir ve bu dokunuşa iyi gelir ve parmak izi veya lekeleri kolayca çekmez.

Ayrıca, ne kadar ince olması çok güzel birşey fakat 1.8 kg‘dan daha hafif olduğu için ultrabook için oldukça ağır. Daha büyük bir pil paketi tercih edenlere göre değil. Chuwi, daha sonradan daha iyi performans gösteren 10.000 mAh pil kullandı.

İyi ama büyük olmayan 15,6 “1080p ekranımız var. Oldukça keskin, renkler çok hoş görünüyor ve mat bir parlama önleyici kaplaması var, bu sinir bozucu yansımaları almazsınız. Bununla birlikte, biraz daha parlak olabilir ve dikey görüntüleme açıları kötüdür. Bu, yıkanmış renkleri önlemek için ekranı ayarlamanıza son vereceğiniz anlamına geliyor. Ayrıca, sol ve sağ taraftaki çerçeveler eşit değildir, bu ilk bakışta biraz tuhaf görünebilir.

Ekranın hemen üstünde, 2 MP‘lik bir kameramız var, yalnızca 480p‘lik videoları destekleyen görüntülü sohbetlerde sorun yok.

Bu dizüstü bilgisayardaki klavyeyi çok seviyorum. Düğmeler dokunmatik ve duyarlıdır ve alışması ve hızlı bir şekilde yazmaya başlaması birkaç dakika alır. Eksik olan şey ekran parlaklığı düğmeleridir.

Klavyenin hemen üstünde, iki mikrofon ve gösterge lambanız var.

Ucuz dizüstü bilgisayarlardaki trackpadler genellikle kötüdür, ancak bu oldukça iyidir. Tüm Windows 10 hareketlerini destekler ve duyarlıdır.

Sol tarafta, bir DC güç girişi, USB 3.0 portu ve mikro HDMI çıkışı portu var.

Sağda, başka bir USB 3.0 portu, 128GB’a kadar kartları destekleyen microSD kart yuvası ve 3.5 mm kulaklık jakı bulabilirsiniz. Bir kulaklık kullanarak ses kalitesi iyi.

Kauçuk ayaklarla masada iyi bir tutuş olmasını ve dizüstü bilgisayarın kaymasını hiç istemiyorum. Ayrıca, sadece korkunç olan alt montajlı hoparlörlerimiz var.

Ses sivri, düz ve basitçe söylemek gerekirse, konuşmacılar can sıkıcı derecede kötü.

SPEKLER VE PERFORMANS

Chuwi LapBook’un dört çekirdekli bir Atom Z8350 yongası, 4 GB RAM ve 64 GB genişletilebilir depolama alanı bulunuyor. RAM’in biraz yavaş olduğu 1066 MHz hızında saat hızlandırıldığını belirtmek gerekiyor.

Bununla birlikte, günlük performans, oldukça iyi. Tamamen harekete geçirilen Windows 10, bir zamanlar kelime belgelerini düzenlemek, web’de gezinmek, Youtube videolarını izlemek vb. Gibi tüm temel şeyleri gerçekleştirir. Bununla birlikte, Google Chrome’u kullanan tarama deneyiminin biraz bozuk olduğunu fark ediliyor, bu yüzden Microsoft Kenar tarayıcıyı kullanmayı öneriyorum.

Atom Z83X0 yongası oyuncular için tasarlanmamıştır, ancak grafik ayarlarını orta seviyeye getirirseniz Asphalt 8 gibi bazı oyunları herhangi bir sorun yaşamadan çalıştırabilirsiniz. Aynı oyunu en yüksek grafiklerle oynatmak olanaksız. Nihayet, LapBook oldukça ısınmaya eğilimliyken, termal kısma gibi aşırı ısınma sorunlarını fark edilmiyor.

PİL ÖMRÜ

Açıkçası, pil ömrü çok dizüstü bilgisayarlarda öznel ve kullanımınıza bağlıdır. Ekran parlaklığını % 50-75 arasında tutarken, web tarama, birkaç belge düzenleme, video izlemek gibi basit şeyleri yaparak yaklaşık 6-7 saatlik bir çalışma elde edebilirsiniz. Bu oldukça iyi bir sonuçtur.

BAĞLANTI ÖZELLİĞİ

Bağlantı sağlandığı sürece hiçbir 5 GHz Wifi desteği olmadığı gerçeği dışında pek fazla bu duruma kullanıcılar şikayetçi olmayacaklardır. Bunun dışında Wifi menzili ve hızı iyi ve Bluetooth da iyi çalışıyor. Bu ise önemli  özelliklerinden birisidir.

SONUÇLAR

Chuwi Lapbook, Windows 10 üzerinde çalışan ve bütçeye uygun çok yönlü bir dizüstü bilgisayar olmayı ve birçok yönden başarılı olmayı hedefliyor.

Her şeyden önce mükemmel bir tasarıma ve kaliteye sahiptir; klavye yazmaya uygundur ve dizüstü bilgisayarda büyük bir 15,6 inç ekran vardır. Mükemmel olmasa da, dikey görüntüleme açıları daha iyi olabileceği gibi, genel olarak iyi bir paneldir.

Ayrıca, dizüstü bilgisayar için tasarlanmış temel işler için oldukça iyi performans sergilediğini düşünüyorum. Herhangi bir uygulama uyumluluk sorunu yok ve Windows 10’da, diğer dizüstü bilgisayarlarda olduğu gibi oynamak için oldukça fazla özellik var. Son olarak, pil ömrü, ekranın boyutu göz önüne alındığında oldukça sağlam.

Bununla birlikte bazı eksiklikler var. Ekranın kötü dikey görüş açısına ek olarak harici hoparlörler sadece berbat durumda, ön taraftaki kamera sadece 480p video çözünürlüğünü destekliyor, 5GHz wifi desteği yok ve nihayetinde mükemmel bir oyun performansı beklemeyin. Başka bir deyişle, LapBook ne oyuncular ne de video editörleri için tasarlandı.


Günün sonunda, her ucuz dizüstü bilgisayarda düşük fiyat etiketini haklı çıkarmak için bazı ödün verilmesi gerekiyor, Chuwi LapBook da bu işi yapıyor. Bence bu dizüstü bilgisayar fiyat açısından çok fazla değer sunuyor, hatta tüm eksiklikleri var. Aslında, şu an 250 doların altında en iyi seçeneklerden biri olabilir .. ancak her zaman olduğu gibi hepsi kişisel tercihinize gelir ve bu eksiklikler sizin için önemli veya değilse.

Yorum Yap