Sağlık

Cep Telefonuyla Hastalık Tahlili Yapmak

Editör by Editörmatik

2017 yılında yirmili yaşlarında olan insanlar cep telefonsuz hayatı hiç yaşamadılar. Hatta otuzlu yaşlarındaki insanlar siyah beyaz televizyonu hiç izlememiş olmalılar. Kasetçalarda banda dizilmiş yedi adet şarkıyı hiç dinlemediler, o kasetleri kitap gibi raflara hiç dizmediler.

Dünya çok hızlı değişiyor. Günlük yaşamda kullandığımız araçlardan beklentimiz her an artıyor. Yeni teknolojik gelişmeler bir önceki gün hiç yaşamımızda yokken, bir sonraki gün vazgeçilmezimiz oluveriyor. 2020 yılında şu an kullandığımız akıllı telefonları yetersiz bulacağımız neredeyse kesin. Bu muhteşem aletleri 10 yıl sonra belki elimize bile almayacağız.

Telefon mu?

Zaten telefon artık sadece telefon değil. O aynı zamanda gazete, televizyon, iş ilişkilerinizi ve büro faaliyetlerinizi yürüttüğünüz ortam, banka, postane, ödeme veznesi, kumanda, takip cihazı, saat, alarm, faks… Daha ne olabilir ki? İnanın çok daha fazlası olacak. Bakın Türkler ne yapmış:

Türk bilimciler kan analizi yapan yazılımı geliştirdi. Bir damla kanınızı gören telefonunuz Hepatit, AIDS ya da kanser türlerini bulabilecek. Özel bir kâğıda damlatılan kanınızın telefonunuzla resmini çekmeniz yeterli olacak. Daha önce Google araştırmacıları da cilt kanserini tespit eden bir telefon uygulaması geliştirmişlerdi.

BİORGB, Made İn TR

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü’nde (İYTE) Bilgisayar Müh. üçüncü sınıf öğrencisi Cihan Toklucu, Kimya Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Ümit Hakan Yıldız, yine aynı bölümde ikinci sınıf öğrencisi Hakan Berk Aydın’dan oluşan ekibin geliştirdiği “BİORGB” isimli proje, kan analiziyle öğrenilebilecek bütün hastalıkların en çabuk ve en düşük maliyetle öğrenilmesini amaçlıyor.

Hepatit türleri, kanser türleri, HIV virüsü hatta grip, bu uygulama ile belirlenebilecek hastalıklardan sadece birkaçı. Alınan kan örneği, hastalık etkisine göre renk değiştiren özellikte bir kâğıda damlatılıyor. Kâğıt üzerindeki kanın telefonla resmi çekiliyor. Yüklenen resmin üzerinde parmağınızı gezdirdiğinizde, program tarama yapmaya başlıyor.

Bugün klasik yöntemle yapılan kan tahlili sonuçları bir – iki günde tamamlanabilirken, yeni uygulama, tıbbi araç ve personel maliyeti olmaksızın çok hızlı sonuç alabiliyor. Örneğin bir salgın hastalık durumuna, bu yöntemle alınan test sonuçları sayesinde, acil duruma derhal müdahale edilebilir. Hayatımız hızla değişmeye devam ediyor.

Yorum Yap